Възможни са промени в законопроекта за конфискацията

19.02.2012 | 12:44
по статията работи: Лили Бончева
В текстовете има няколко съществени проблема, обясни председателят на КУИППД Тодор Коларов
Възможни са промени в законопроекта за конфискацията
Снимка: Sxc.hu

"Между първо и второ четене в законопроектa за отнемане на незаконно придобито имущество може да настъпят съществени промени - има неща, които трябва да се прецизират, но има и такива, които се надявам да не бъдат променяни". Това каза пред БНТ Тодор Коларов, председател на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност (КУИППД).

"Имам някои препоръки", допълни Коларов и обясни, че проблем в законопроекта възниква относно отнемането на дивиденти, получени по време на производството за отнемане на дадено имущество. Друг проблем се отнася до ликвидационните дялове в търговските дружества. Тодор Коларов даде пример с участници в дружество, където един от съдружниците подлежи на отнемане на имущество, а другият - не. В такъв случай е редно да бъдат отнети не само средствата, с които са придобити дяловете в дружеството, но и да се трансформира дружеството в ликвидационен дял и държавата да отнеме и него. "Ако всеки един от нас е вложил по 5000 лева капитал, а дружеството има активи от 50 или 100 хиляди, би било малко несправедливо, ако държавата прибере само 5-те хиляди, които са вложени първоначално като капитал", поясни Тодор Коларов.

Той добави, че има препоръки в доклада на Европейската комисия, на които трябва да се обърне внимание, като възможността за оперативна независимост на оглавяваната от него комисия.

На въпрос дали трябва да има парламентарна комисия, която да осъществява контрол върху КУИППД, Коларов заяви, че някоя от сега действащите парламентарни комисии може да се заеме с това. "Много е важно какъв контрол ще бъде осъществяван върху Комисията, защото ако този контрол е общ за дейността й, това е съвсем приемливо. Ако обаче този контрол се отнася до преписките й по дела, дали са защитени правата на човека, дали процедурите са изпълними, навлизаме в сферата на действие на съда и бихме имали сериозни проблеми като държава", заяви Тодор Коларов, цитиран от БГНЕС.

По въпроса за евентуалното политическо преследване Коларов заяви, че той вече не е актуален. "Както по законопроекта, така и по сега действащия закон, така и при възможност за самосезиране на Комисията по конфискация, Комисията няма да действа, никога не е действала и никой не е искал да действа като юрисдикция – тоест, сама решава въпроса дали да се налага обезпечителна мярка на определени имущества или тя да се отнема", каза Коларов. По думите му, винаги е предвидено съдът да решава. "Независимата съдебна система е достатъчна гаранция да не се нарушават правата както на гражданите, така и на политиците", обясни още той.

Припомняме ви, депутатите приеха на първо четене законопроекта за отнемане на незаконно придобито имущество, на 16 февруари. Той е внесен от председателя на ГЕРБ Красимир Велчев и група народни представители. От общо гласували 201 народни представители "за” гласуваха 121 депутати, "против” – 70, а 10 – "въздържал се".

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...