Възрастни хора подават фалшив стаж за пенсия, съобщи Петя Йорданова, директор на Районно управление "Социално осигуряване" във В. Търново. Зачестяват случаите пенсионерите да представят документ УП-3 от работодател в несъществуваща фирма. Проверки са установили, че има и друг вариант - фирмата да е работеща, но човекът никога да не е работил там.
Последният фрапиращ случай е на мъж, който е представил документи за липсващ стаж от 7-8 месеца за времето между 1972-1999 г. Кандидат-пенсионерът подал УП-3 за всеки липсващ период, но от една и съща фирма. Проверка на РУСО показала, че мъжът никога не е бил на работа там, но се е снабдил с документите. Ние се усъмнихме и уведомихме икономическа полиция. Случаят ще бъде даден на прокуратурата за допълнително разследване, заяви Петя Йорданова.
Когато мъжът бил привикан в отдела за пенсии да даде обяснение откъде е взел документите, той продължил да твърди, че е работил във фирмата и обвинил служителите в нея, че не са си гледали добре работата и са го пропуснали във ведомостите за заплати.
Според шефката на РУСО това не е единичен случай. От социалното осигуряване са се натъквали и на документи от отдавна закрити дружества. "Когато се съмняваме, че има фалшиви печати и подписи, и ако това се докаже, пенсии не се отпускат", твърди тя.
"Не бива да се купува стаж "на черно", защото хората могат да попаднат на измамници", предупреди Йорданова. Един месец законен стаж може да се купи от НОИ и струва 74,76 лв., предаде в. "Янтра днес". По сега действащия Социален кодекс това прави 897,12 лв.
След отпадането на точковата система за пенсиониране от началото на тази година има доста хора, на които не им достигат месец-два или повече, каза шефката на РУСО. Всеки работещ може да си купи до 5 години недостигащ стаж. Хората, които са завършили висше или полувисше образование, могат да направят това по всяко време. Останалите, когато навършат години за пенсия и установят, че не им стигат години, за да се пенсионират.
Когато в документите има съмнение за невярно съдържание, правим проверки и се обръщаме за помощ и към прокуратурата, коментира Марчела Делчева, шеф на отдела за пенсии при РУСО. По думите й проблемът е, че преди 1997 г. са станали най-големите промени с фирми и предприятия, затова НОИ води служебни кореспонденции с новите собственици до потвърждаване или отпадане на съмненията за представен фалшив стаж.