Брутният външен дълг на държавата е достигнал 38,9 милиарда евро към месец април 2015 г., което е с 1,7 милиарда евро повече от нивото му през същия месец миналата година. Междувременно държавната хазна е успяла да натрупа допълнителни средства на стойност 1,1 милиарда лева. За сравнение, за същия период миналата година е бил отчетен огромен дефицит от 888,6 милиона лева. Това става ясно от редовния месечен икономически обзор с коментар на данните, налични към средата на юли, публикуван от Райфайзенбанк България.
Приходите и помощите, събрани от държавата за първите пет месеца на годината възлизат на 13,3 милиарда лева, което означава, че има ръст от 17,3% на годишна база. Разходите, включително и вноската в бюджета на ЕС, пък се изчисляват на 12,7 милиарда лева (0,5% ръст).
Индексът на индустриалното производство също бележи ръст с 3,9% на годишна база, в резултат на повишените разходи за придобиване на дълготрайни активи в промишлеността през изминалата година.
Оборотът на вътрешната търговия се е повишил с 5,6% през май. Значително увеличение отбелязват и продажбите на автомобили и мотоциклети у нас, които са постигнали ръст от 25,3%. Спадът в оборота на търговията на едро, който се регистрираше още от началото на 2014 г. за втори пореден месец бе преустановен и през май нарасна с 4.8% на годишна база. Търговията на дребно също бележи подобрение с 1,3% на годишна база.
„Положителна динамика се наблюдаваше и при цивилното, и инженерното строителство, което нарасна с 3,7% на годишна база. Този ръст обаче не бе достатъчно интензивен, за да преодолее общия спад в сектора“, коментира икономическият анализатор на Райфайзенбанк Емил Калчев.
Към април 2015 г. брутният външен дълг на България е достигнал 38,9 милиарда евро, което е с 1,7 милиарда евро повече от нивото му през април миналата година.
„Нарастването му се движеше изцяло от динамиката на дълга на държавното управление, който е нараснал с 2,9 милиарда евро за една година и бе компенсиран отчасти от намалението във външната задлъжнялост на останалите три институционални сектора (фирми, банки и други) с общо 1,2 милиада евро“, допълни Калчев.
След три месеца с инфлация, през май индексът на потребителските цени регистрира 0,2% месечна дефлация. Въпреки това, от началото на годината до края на петия месец на 2015 г. натрупаната инфлация възлиза на 0,7%.