Международните усилия закъсалата икономика на Кипър да бъде спасена бяха поставени под съмнение, след като парламентът отхвърли ключова част от плана, предаде „Би Би Си“.
Като част от сделката на стойност 10 млрд. евро между ЕС и МВФ депутатите имат срок до 5 март да приемат законопроект, който ще позволи на държавните фирми да бъдат приватизирани.
В четвъртък (27 февруари) обаче парламентът отхвърли текстовете, с което застраши получаването на следващият транш от финансовата помощ. Правителството на страната заяви, че ще предложи отново законопроекта с някои изменения.
Сделката с международните кредитори беше сключена през миналия март в опит да се избегне колапса на банковия сектор в Кипър, както и на цялата икономика.
В него влизаха мерки за преструктуриране на финансовите институции, заедно други мерки, като повишаване на данъците иприватизация на държавни предприятия.
При гласуването на приватизационния закон късно в четвъртък парламентът се раздели, като 25 депутата гласува „за“ и точно толкова - „против“. Петима се въздържаха, което означаваше, че законопроектът е отхвърлен.
По време на заседанието стотици души протестираха пред правителствената сграда.
Говорителят на кабинета, Христос Стиланидис, обяви, че законопроектът ще бъде изменен с цел да се премахнат опасенията по отношение на правата на служителите след приватизацията.
Той допълни, че новата версия ще бъде внесена в парламента в петък.