Британските власти подозират руското правителство за кибератака, която удари десетки имейли на политици от двете камари на парламента, пише британският вестник "Гардиън", цитирайки източници, свързани с разследването.
Работата по случая е на ранен етап и може да се окаже невъзможно да се установи самоличността на отговорните, но "руската следа" се счита за най-вероятна, отбелязва вестникът.
Атаката изглежда започнала в петък вечерта, когато близо 90 акаунта били хакнати, обяснява говорител на парламента. Целта при нападението била да се получи достъп до акаунти, защитени със слаби пароли. Като мярка за сигурност някои депутати временно загубиха достъп до имейлите си, тъй като екипът за онлайн поддръжка на Уестминстър въведе някои временни промени в достъпа, за да блокира действията на хакерите.
Депутатите, чиито мейли са засегнати, използвали слаби пароли въпреки съветите на системните администратори. "Разследванията продължават, но вече е ясно, че по-малко от 1% от 9000 акаунта в парламентарната мрежа са били засегнати и то в резултат на слаби пароли, които не съответстват на указанията от Парламентарния дититален отдел," казва говорителят на институцията.
Засегнатата мрежа се използва от всички депутати, включително от министър-председателя Тереза Мей и министрите ѝ (във Великобритания депутати, избрани в изпълнителната власт, не губят местата си в парламента). За Би Би Си министърът за международната търговия Лиъм Фокс каза, че по информация от последните дни дори пароли на членове на кабинета се предлагат онлайн.
Британските служби за сигурност вярват, е по-възможно отговорността за атаката да е на "спонсорирана от друга държава", отколкото да е малка група хакери. Те обясняват, че други, по-малко вероятни, варианти включват Северна Корея, Китай и Иран.
За "Гардиън" няколко британски депутати заявили, че съмнението незабавно е паднало върху руските и севернокорейските власти, които вече са били обвинявани в опити за хакерски атаки във Великобритания.
Само месец по-рано британската здравна система беше сред засегнатите от световната кибератака с вируса WannaCry.
Миналата есен във Великобритания заработи Националният център за киберсигурност, който се упитва да възпрепятства дейност на хакери в Русия, Китай, Северна Корея и други държави.