Днес в Полша се провеждат парламентарни избори. Населението на страната се очаква да избере 460 депутати в Сейма - долната камара на парламента, и 100 - в Сената.
Изборният ден върви спокойно, въпреки някои дребни инциденти, съобщават полски медии, предаде БТА.
Заради подозрителен пакет, намерен в град Гожув близо до училище, в което има избирателна секция, тя бе отворена тази сутрин с няколко часа закъснение, съобщи полската агенция ПАП. От съображения за сигурност са били евакуирани обитателите на близкия блок. Пакетът е бил откаран от сапьори на полигон. Още няма информация дали в него е имало бомба.
Снощи полицията във Варшава е получила телефонно обаждане, че в една от секциите в центъра на полската столица е поставено взривно устройство. След проверка на специален екип се е оказало, че сигналът е фалшив.
Седем политически партии са номинирали кандидати за депутатските кресла. Въпреки това, според социологическите проучвания само пет от тях ще получат достатъчно гласове, за да влязат в парламента на страната. Фаворит за управление на страната е управляващата партия "Гражданска платформа”, начело с министър-председателя Доналд Туск.
Според последното проучване на социолозите от TNS OBOP, проведено за вестник "Газеты Выборчей", "Гражданска платформа” събира 39,5% от гласовете, а главната опозиционна сила - "Право и справедливост” 29,1%. Така опозицията с лидер Ярослав Качински изостава с 4-10% според различни мнения.
Дори ако "Гражданска платформа" получи най-много гласове, тя няма да има мнозинство, за да управлява самостоятелно и ще трябва да състави коалиция. Премиерът Доналд Туск каза преди изборите, че държи на досегашния си коалиционен партньор - Полската селска партия.
Анализатори обаче обръщат внимание и на един нов играч в полската политика - Движението на Паликот, което успя да получи почти 10-процентна подкрепа в последните анкети.
Изборите за полския парламент са от голямо значение, защото от тях ще зависи кой ще застане на премиерския пост на страната. Правителството на Полша се формира от партията, победила на изборите, обяснява още електронното издание на руското радио "Гласът на Русия", цитирано от iNews.bg. По предложение на победилата партия президентът на страната назначава министър-председател, който след това се потвърждава от Сейма. За целта тази партия трябва да има мнозинство или да направи коалиция.
По мнение на експерти, дори опозицията да победи, едва ли ще може да разчита на коалиция с някоя от другите партии. Самият Ярослав Качински (лидер на "Право и справедливост") избягва конкретен отговор на въпроса дали е възможна коалиция. Но от друга страна е уверен в пълна победа на неговата политическа формация.
По този начин най-вероятният вариант за коалиция би могъл да се състави между управляващата партия "Гражданска платформа” и Селската партия на Валдемер Павлак.
Това означава, че най-вероятния премиер в следващите 4 години ще бъде Доналд Туск. Самият той е казал, че тези 4 години ще са последните за него като глава на полското правителство. "Време е да дадем път на последователите. Да бъдеш добър премиер 8 години е възможно и аз знам какво да направя, но 12 години са вече прекалено много”, аргументира се той.
Президентът на Полша Бронислав Коморовски официално не поддържа нито една от партиите, макар че е член на управляващата партия на Туск.
Асошиейтед прес съобщи, че повечето от поляците, упражнили вече тази сутрин правото си на глас в едно от избирателните бюра във Варшава, са заявили, че са гласували за "Гражданската платформа". Агенцията цитира мнението на 60-годишен минен инженер, който казва, че в момента Туск и най-добрият, най-способният полски политик, отворен към света и проевропейски, който успешно ще преведе страната през кризата. Според него опозиционният лидер Ярослав Качински е склонен към честа промяна на настроението и е готов на всичко в политиката, дори на сделка с дявола.
Качински обаче има немалко привърженици. 62-годишна собственичка на магазин казва пред Асошиейтед прес, че има доверие само на неговата партия, която защитава най-важните неща в живота: справедливостта и върховенството на закона.