За 40-те години, в които Китай провежда политика на пазарни реформи и отваряне към света, пазарните субекти са се увеличили от 490 000 в началото до 109 милиона в края на ноември 2018 г., съобщи заместник-директорът на Управлението за пазарен контрол Ма Джънци.
„Улесняване регистрацията на фирми води до увеличаване на заетостта и данъчните постъпления, като по този начин съдейства и за устойчивото развитие на икономиката. В момента частните фирми заемат 95% от пазарни субекти в Китай и от тях идват над половината от приходите от данъци. Частният сектор формира над 60% от БВП на страната, в него е заета 80% от работната сила в градовете, което в абсолютни числа е над 357 милиона души", каза Ма Джънци.
Той добави, че непрекъснатото подобряване на системата на търговска регистрация не само подобрява цялостната бизнес среда в Китай, но и повишава конкурентността на страната и нейните компании на световните пазари. „Според оценката на Световната банка, през 2018 г. Китай е бил на 46-то място от 190 икономики по условия за правене на бизнес, като се изкачва с цели 32 позиции в сравнение с предходната година", каза още заместник-директорът на Управлението за пазарен контрол.