В над 70% от обществените поръчки има сериозни нарушения

27.04.2011 | 13:52
по статията работи:
През последните четири години АДФИ е извършила проверки на 5500 процедури за обществени поръчки на стойност 5 млрд. лева
В над 70% от обществените поръчки има сериозни нарушения

Кодова дума за SMS-играта на Econ.bg (за периода 26-28 април 2011 г.): ROJDEN

Повече за играта ще научите ТУК. Участвайте, за да  спечелите големите награди, които раздаваме по случай 10-ия рожден ден на Econ.bg

Между 70 и 85% от провежданите обществени поръчки, проверени от Сметната палата, има открити нарушения като най-често това е свързано с опит за манипулиране на самата поръчка.

Това каза председателят на Сметната палата проф. Валери Димитров при подписването на споразумение за сътрудничество между Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/, Сметната палата и Агенцията за държавна финансова инспекция /АДФИ/.

Става въпрос за уговорки между различни фирми, които участват в състезателни процедури, свързани с различни публични услуги, при което фактически се получава форма на картел. Чрез манипулативни действия на участници, които привидно са конкуренти, а всъщност са тайни съюзници, се обезсмислят всякакви конкурси, търгове и други състезателни процедури, провеждани от държавни и общински органи при обществени поръчки, концесии, разпореждане с имоти, отдаване под наем на държавни и общински имоти, обясни Валери Димитров, цитиран от Dariknews.bg.

Той допълни: На практика се оказва така, че всъщност данъкоплатецът чрез държавните и общинските бюджети плаща по-скъпо от това, което би трябвало да плати, ако беше проведена една нормална процедура.

През последните четири години АДФИ е извършила проверки на 5500 процедури за обществени поръчки на стойност 5 млрд. лева и в над 60% от случаите са констатирани административни нарушения, посочи Теменужка Петкова, директор на АДФИ.

Тя заяви, че все по-често финансовите инспектори констатират нарушения на Закона за обществените поръчки /ЗОП/, свързани с ограничаващи някои от кандидатите условия или условия, които дават предимства на други. Това означава, че няма гаранция, че ще се спазват принципите на лоялна конкуренция, заяви Петкова.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...