В някои общини такса "смет" се плаща дори имотът да е необитаем

24.06.2009 | 12:45
по статията работи:
Омбудсманът на републиката Гиньо Ганев представи годишния си доклад по време на работна среща с местните обществени посредници
В някои общини такса "смет" се плаща дори имотът да е необитаем

 

Добра практика и въвеждане на регламент за реда за освобождаване от такса "смет" в общините при неизползване на даден имот имат Казанлък, Ловеч, Нова Загора. Най-лоша е практиката в Луковит, където в наредбата за формиране на такса смет е записано, че не се освобождават гражданите от такса смет, дори и когато имотът не се ползва. Лоша е практиката и в общинските администрации във Варна и Кюстендил. Това съобщи Нуртен Патраклъ, старши експерт при омбудсмана на републиката. Тя представи представи темата за годишните такси за сметосъбиране и сметоизвозване за имоти, които не се ползват, залегнала в Годишния доклад на омбудсмана Гиньо Ганев.

Омбудсманът е изготвил мониторинг на нормативната уредба на всички общини в страната. След направено запитване става ясно, че една от основните причини местните власти да не предвиждат такъв регламент в наредбата, е, че общинската администрация не можела да следи дали имотът се ползва или не. Друг аргумент на общините е, че такса смет не е толкова важна и има по-важни въпроси. В доклада се сочи, че в наредбите на повечето общини не е установен ред за освобождаване.

В някои общини е установен неформален ред, при който общинските съвети поименно решават дали гражданинът, който е подал декларация в общината ще бъде освободен от такса смет.

„Това води до нарушаване правата на гражданите и по този начин се нарушава принципът на справедливо определяне на таксите за битови отпадъци”, посочи  Патраклъ.

 

По-рано днес Омбудсманът Гиньо Ганев представи Годишния си доклад за 2008 г. по време на работна среща с местните обществени посредници, предаде Агенция „Фокус". Основните изводи, които са направени в доклада, са свързани с принципите на прилагане на добро управление в местната власт.

„Сред многобройните срещи стана ясно, че общините познават принципите на доброто управление, но в прилагането им има още много какво да се желае. Общините имат доста добри практики, които обаче не са успели да представят достатъчно убедително пред гражданите", посочи Здравка Кръстева ръководител на звено за международни проекти при омбудсмана.

Според представения доклад е постигната относително по-голяма откритост на местната власт, но има много какво да се желае по отношение прозрачността на процедурите за обществени поръчки. Една трета са общините, които допускат представители на медиите по време на провеждане на процедурите, а много от тях смятат това присъствие за незаконно. Според доклада има недостиг на откритостта и прозрачността на финансовото управление.

„Има ли децентрализация, има демократичен процес. На базата на идеите за децентрализация се раждат идеите за добро управление", посочи омбудсманът Гиньо Ганев.

По думите му местните органи на власт са най-важните, те стоят най-високо в йерархията на конституционните органи, защото са най- близко до проблемите на хората.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...