В момента се реализира първият проект за измерване на нивото на устойчивите органични замърсители (УОЗ) в страната ни. Той се осъществява заедно с Република Чехия, а резултатите от него ще бъдат обявени на 31 март. Това каза на семинар за УОЗ в Банкя Тома Хорозов, експерт по опасните химикали в Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Извършването на подобен вид изследвания е изключително скъпо, а доскоро беше и невъзможно за страната ни, тъй като у нас няма специализирана лаборатория за анализ на получените резултати. Всъщност, единствената подобна лаборатория в Източна Европа е именно в Чехия, с която си партнираме в проекта.
За да се установи нивото на УОЗ, са избрани общо 5 точки за измерване на резултатите. 3 от тях са в София - в Банкя, на гара Яна и на Орлов мост, по една има в Перник и в Пловдив. Измерването се извършва с помощта на филтри, които се сменят на всеки шест месеца. Според частични данни от по-опростено изследване, получени през 2002 г., нивото на един от видовете УОЗ е било най-високо в Стара Загора.
На Запад УОЗ са известни като "опасната дузина" или "мръсната дузина". Те могат да бъдат обособени в 3 групи:
- устойчиви хлорорганични пестициди
- индустриални химикали (масла, кондензатори и др.)
- УОЗ-хлоремисии от непреднамерено производство, генерирано от антропогенни източници (диоксини, фурани, полихлорирани бифенили и хексахлоробензен)
УОЗ са много токсични. Те са устойчиви на разграждане, натрупват се в биосферата, пренасят се по въздуха на далечни разстояния, увреждат околната среда и здравето на хората. Диоксините и фураните причиняват поява на хлоракне (обриви, пъпки), хиперпигментация, промени в чернодробната функция и липидния метаболизъм, намаляване на телесната маса, увреждане на имунната, ендокринната и нервната система.