ГЕРБ и БСП постигнаха съгласие по 4 точки от предложените управленски програми

13.10.2014 | 15:29
по статията работи: Георги Велев
Двете партии имат различни виждания за енергетиката, данъчното облагане, здравните системи и реиндустриализациятра
ГЕРБ и БСП постигнаха съгласие по 4 точки от предложените управленски програми

Четири часови преговори бяха необходими на ГЕРБ и БСП, за да определят кои са основните теми за държавата и обществото в момента. Двете политически партии имат съвпадение в мененията и възгледите си по четири основни теми. Това са  са евроатлантическата ориентация на държавата и спазване на ангажиментите по международните договори; подобряване на бизнес средата и насърчаване на инвестициите. Сред приоритети и за двете партии е влизане на България в Европейския банков съюз и подкрепа за създаване на общ Енергиен съюз. Другата обща тема е възстановяването на доверието на ЕС към България и размразяване на средствата от еврофондовете.

За първи път ГЕРБ предлага на всички останали парламентарно представени партии кръг консултации с ясното съзнание за отговорността, която носим за съставяне на правителство. Това каза зам.-председателят на ГЕРБ Цецка Цачева след приключването на преговорите между партиите за бъдещето правителство. Партията на Бойко Борисов се срещна първо с БСП, като втора политическа сила според резултатите от вота на 5 октомври, припомня iNews.bg.

Близо 4 ч. продължиха консултациите в парламента между ГЕРБ и БСП за съставяне на правителство. ГЕРБ бе представена от дамски екип – Цецка Цачева, Румяна Бъчварова и Менда Стоянова. От БСП пък са заложили на трима господа, известни с доста крайните си леви възгледи - Янаки Стоилов, Захари Георгиев и Атанас Мерджанов.

Допирните точки на ГЕРБ и БСП за това накъде трябва да върви държавата и как да бъде управлявана тя се оказаха по-малко, отколкото различията между двете партии. За 4 от приоритетите, заложени в програмата на формацията на Бойко Борисов, преговарящите си стиснаха ръцете, стана ясно от думите на Менда Стоянова, която бе шеф на бюдежетната комисия по време на 41- то Народно събрание.

Левицата и ГЕРБ не се разбраха за данъчното облагане, като БСП настоява за подоходно данъчно облагане, докато хората на Борисов държат на запазването на плоския данък.

Раздор за определянето на цената на тока

Енергетиката също е разделителна линия за двете партии. Те не са могли да се разберат дали да се реализира проекта АЕЦ "Белене" или не. Вижданията за  цената на тока на политическите сили също са дълбоко различни. Стоянова подчерта, че  ГЕРБ са  за това икономическите фактори да определят стойността на енергетиката. Те са за пакет от мерки за подпомагане на енергийно бедните семейства, както и разширяване на обхвата на тези помощи. БСП продължават да настояват да няма увеличение на цената на еленергията за бита в близките месеци.

Хората на Борисов са категорични, че пенсионната реформа да върви по посока за увеличаване на възрастта и стажа за излизането от пазара на труда. Левицата макар и по време на предишното правителство не реши този въпрос, не е поддръжник на тази идея. Последното правителство замрази вдигането на възрастта за песния и стаж, което се очаква да се поднови от следващата година.

ГЕРБ се обявиха и срещу идеята страната да се реиндустриализира с помощта на държавата. МВР също раздели партиите. Вливането на Генерална дирекция "Борба с организираната престъпност в ДАНС, реализирано по времето на кабинета "Орешарски", не съвпада  с вижданията на ГЕРБ. Те настояват за връщането на структурата във вътрешното министерство. БСП пък продължава да настоява дирекцията да остане в ДАНС.

По две от точките е постигнато принципно съгласие, но ГЕРБ и БСП имат сериозни различия относно начините за реализирането им. Това са инфраструктурните проекти, където двете партии имали различия по приоритетните обекти в строителството.

Идеята за споделена отговорност е подходяща

Водещата политическа сила има правото да излъчи министър-председател и председател на Народното събрание. Това заяви след преговорите в парламента Атанас Мерджанов от БСП. „Ние като опозиционна политическа сила нямаме право да излъчим и своя кандидатура”, добави Мерджанов. Мерджанов заяви, че е право на ГЕРБ да иска оценка на правителството на Пламен Орешарски, но според него тя вече е дадена от българските избиратели.
Всяка една от политическите сили трябва да съдейства за нормализацията дейността на институциите. ГЕРБ трябва да съумее да постигне тази стабилност, за която претендираха, по време на предизборната си кампания. „В настоящата ситуация смятаме, че предложената формула от ГЕРБ на споделената отговорност е подходяща", каза още Мерджанов, цитиран от агенция „Фокус“.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...