Ние ще отхвърлим ветото и ще приемем отново гласуваните на второ четене промени. Това каза в студиото на "Тази сутрин" по bTV представителят на ГЕРБ Делян Добрев по отношение на ветото на президента върху Кодекса на труда.
Той допълни: Ако до края на 2011 г. не ползваме натрупаната отпуска до края на 2009 г., ние я губим. До края на 2011 г. има 18 месеца. В тези 18 месеца има 360 работни дни. Така че, единствено хората с повече от 360 работни дни ще загубят някаква отпуска.
Няма такава статистика в държавата, но тези случаи не са много със сигурност. 800 дни няма как да имат, защото, знаете, че при средна отпуска от 20 работни дни в годината, 360 дни представляват 18 години - това значи, че от 1992 г. трябва да не си ползвал нито един ден отпуска, за да имаш натрупани повече от 360 дни.
Прави впечатление, че още преди текстът да е влязъл в зала, от ГЕРБ вече си налагат своето мнение, т.е. всяко вето на президента вече се превръща в режим "прегласуване", коментира депутатът от БСП и председател на социалната комисия в НС Драгомир Стойнев.
Демократичната практика показва, че всеки спорен текст се връща в зала за ново обсъждане. Вече на всички е ясно, че дебатът не е силната част на управляващите, допълни Стойнев.
Според председателя на БСК Божидар Данев, проблемът не е за реалния сектор, а за всички заети, които са на бюджетна издръжка: За реалния сектор почти няма такива проблеми, те са минимални. В реалния сектор, хората, които работят интензивно, с изключение може би, не искам да се намесвам в медицинската сфера, или да кажем в правната сфера, където също има подобно явление. Основното натрупване на отпуски е в администрацията, в образователната система, в научните работници, всички, които са на бюджетна издръжка. Има ли деформация от това натрупване - има деформация.(...)
Набъбването на администрацията, набъбването на тази хидра в икономиката блокира цялата икономика.
Истината е, че всеки се бори за паричната компенсация, коментира Божидар Данев.
Искат, когато се освободят, да вземат големите пари от натрупаните 800 дни отпуски. Другият голям проблем, който никой не го подхваща, е защо само в тези сфери, които са на бюджетна издръжка, има големи отпуски, каза още Данев.
Проблемът за отпуските беше поставен заради някакви 400 млн., които финансовото министерство търсеше отнякъде да спести. Тук става дума, ясно и точно, за пари. Някой иска да вземе едни пари на хората, които са заработени, след това става дума за права. Първото е за пари и то пари на работещи в администрацията, заяви Пламен Димитров, зам.-председател на КНСБ.
Ако говорим за старите отпуски, проблемът трябва да бъде решен по един начин, ако говорим за организацията на ползването на платения отпуск въобще в България, той трябва да бъде решен по друг начин, допълни Димитров.