Депутатите от парламентарната комисия по околна среда приеха предложението на зам.-министъра на околната среда и водите Евдокия Манева отстоянието на територии с генетично модифицирани организми (ГМО) от терени с биоземеделие да е 7 километра, а от постоянните пчелини, регистрирани с Закона за пчеларството, да е 10 км, предаде репортер на БГНЕС.
До решението се стигна след като от екоминистерството предложиха отстоянията и за биоземеделието, и за пчелините да 7 км. Тогава депутатът от "Коалиция за България" Петър Курумбашев заяви, че е по-добре отстоянието да е 10 км. Илия Цонев от пчеларския бранш предложи да се обединят около 10 км, тъй като това е радиусът около пчелина. 10 км е приемлива стойност за отстояние от стационарните пчелини, допълни той.
След като изслуша изказванията на депутатите и на неправителствените организации, министърът на околната среда и водите Нона Караджова обясни, че от министерството са съгласни на 10 км отстояние. В момента не територията на цялата страна е разрешено отглеждане на видовете ГМО, разрешени в ЕС, и никой не си е задал въпроса къде летят пчеличките. Това надминава всякакви граници на отговорно поведение, заяви екоминистърът. Тя попита отново защо през 2008 година от забранителния списък за полеви опити с ГМО култури отпадна памукът.
На третото заседание на комисията, на което се гледаха промените в Закона за ГМО, присъства и председателят на парламента Цецка Цачева.