Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков обсъди състоянието на проекта "„Набуко" с представители на висшия мениджмънт на австрийската газова компания OMV AG и с изпълнителния директор на международната проектна компания "Набуко газ пайплайн интернешънъл" Райнхард Мичек. Срещата се проведе във Виена, в рамките на посещението на българска правителствена делегация, начело с премиера Бойко Борисов.
Министър Трайков е предложил ускоряване на изграждането на газовата връзка България-Турция, която впоследствие да е част от газопровода "Набуко". С реализацията на тази връзка на практика ще се даде реален старт на проекта, който ще осигури достъпа на страната ни и на ЕС като цяло до газовите ресурси на Каспийския регион и Близкия изток.
Австрийските експерти запознаха министър Трайков с дейността на Централноевропейския газов хъб (CEGH), в който OMV притежава 80% акции. Обсъдени бяха възможността за изграждане на подобна платформа за търговия с газ и в България. CEGH е един от най-важните центрове за търговия с природен газ в региона. „Австрийският опит в изграждането на нови газохранилища също е много полезен за България", подчерта министър Трайков.
Той се срещна и с ръководството на Федерацията на австрийската индустрия. По време на разговорите бяха очертани мерките за насърчаване на австрийските инвестиции у нас с акцент върху взаимните контакти между средни компании. От двустранния диалог е станало ясно, че България има реална възможност да повиши значението си на Стария континент със своя индустриален потенциал, става ясно от информация на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
По-рано днес министър Трайков и австрийският вицеканцлер и федерален министър на финансите Йозеф Прьол подписаха спогодба за избягване на двойното данъчно облагане на доходите и имуществото между двете държави. Документът създава благоприятни условия за осъществяването на двустранните икономически отношения, стимулира инвестиционното сътрудничество и осигурява реални условия за свободното движение на хора, стоки и капитали. Въведени са ефективни механизми за предотвратяване на възможността за заобикаляне на данъчното облагане чрез изнасяне на доходи към и през ЕС, без те да са обложени в държавата на източника, както и пренасочването им от Австрия към различни бенефициенти, местни лица на други държави от ЕС и извън ЕС.