Газовата връзка със Сърбия ще заработи до средата на 2015 г.*

03.01.2013 | 13:45
по статията работи: Петър Чернев
Засега не се предвижда изграждане на компресорна станция по газопровода
Газовата връзка със Сърбия ще заработи до средата на 2015 г.*

До средата на 2015 г. трябва да започне експлоатацията на българо-сръбската газова връзка. Това стана ясно по време на пресконференция в МИЕТ по повод приключването на предпроектното проучване на интерконектора, финансирано от Оперативна програма "Регионално развитие". В срещата с медиите участваха заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгения Харитонова, както и ръководителите на проектите за предпроектно проучване и за същинското изграждане на тръбата Евгени Консулов и Светлана Маринова, посочват от пресцентъра на МИЕТ.

Свързването на българската и сръбската газови системи трябва да започне през 2014 г., а влизането в действие на газопровода се очаква до края на 2015 г. Това беше съобщено в средата на месец декември миналата година. Предвижда се за строежа да бъде осигурено европейско финансиране.

4 са предварително предложените трасета за изграждане на конектора на територията на България. Това съобщи Консулов, предаде  агенция „Фокус”.

Началните и крайните връзки и на четирите варианта са едни и същи. Началото е при град Нови Искър, около София, а краят е пресечната точка на границата със Сърбия при Калотина, където ще се свърже със газопровода, изграждан на сръбска територия. Идейните варианти за трасе ще преминават през общините Сливница, Драгоман, Костинброд, Божурище и районите на Столична община – Банкя, "Нови Искър", "Люлин" и "Надежда".

Дължините на всички варианти за близки. Според най-дългия вариант трасето на българска територия ще бъде ще бъде дълго 65 км, а според най-късия – 58 км. Предвижда се общата дължина на тръбата да е около 150 км. Капацитетът за пренос през газопровода е 2 млрд. куб. метра газ годишно. Засега не се предвижда изграждане на компресорна станция по газопровода, но при засилен интерес може в бъдеще да бъде построена, посочи Консулов, цитиран от БТА. 

Проектът „Подготовка, проучвания и проектиране за изграждане на междусистемна газова връзка България – Сърбия” е финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие” и е на обща стойност 854 300 лева без ДДС. На 14 декември 2012 година премиерите на България и Сърбия са сключили Меморандум за разбирателство между двете страни, което позволява изграждането на българо-сръбска газова връзка. Целта на създаването на българо-сръбски газопровод е да се развива газовия пазар у нас, страната ни да има избор на повече доставчици на природен газ и да има достъп до хранилищата в Европа, както и да привлече инвестиции в Западна България.

С изграждането на връзката обединяваме газовите пазари в региона и се свързваме с газовия хъб в Баумгартен, Австрия, посочи Харитонова, информира БТА. Тя допълни: Страната ни ще се свърже и с хранилищата в Унгария, откъдето реално ще се осъществи диверсификация на доставчиците -ще получаваме газ от Централна Европа. Ние пък ще предоставим след 2014 г. средиземноморски и каспийски газ за Централна Европа, защото през 2014 г. вече ще функционира газовата връзка с Гърция.

*Информацията е допълнена в 18 ч.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...