Германия няма да купува изобщо руски петрол през 2023 г.

21.12.2022 | 10:00
по статията работи: econ.bg
Германия няма да купува изобщо руски петрол през 2023 г.
Снимка: Thinkstock/Guliver

Германия отхвърли твърдението, че планира да купува руски петрол в началото на следващата година, като каза, че вместо това ще внася суров петрол от Казахстан, съобщава Блумбърг.

Най-голямата икономика в Европа заяви по-рано, че планира да спре вноса на руски суров петрол до края на тази година с оглед на нахлуването на Кремъл в Украйна. Това обаче беше поставено под съмнение, когато главният изпълнителен директор на руски петролопроводен оператор заяви, че е получил заявки за доставки през първото тримесечие на 2023 г.

Германските рафинерии Leuna и Schwedt са исторически зависими от вноса на руски петрол по тръбопроводи. Сега потоците по тръбопровода "Дружба" - най-големият тръбопровод за суров петрол в Европа - вместо това ще бъдат от Казахстан, въпреки че това споразумение все още не е финализирано.

"Съобщенията, че Германия е поръчала руски суров петрол, са неверни“, каза говорителка на германското министерство на икономиката. "Компаниите за минерални масла в рафинериите Leuna и Schwedt вече няма да поръчват руски суров петрол през новата година", добави тя.

Рафинерията PCK в Швед, близо до полската граница, има "запазени капацитети от януари догодина за казахстански петрол в тръбопроводната система", посочи още тя.

Петролните потоци по тръбопроводи от Русия са освободени от забраната на Европейския съюз за внос на руски петрол по море, която забрана влезе в сила на 5 декември. Германия и Полша, които получават руски суров петрол през северно разклонение на "Дружба", обещаха да се откажат до декември.

"Те обявиха, че няма да взимат петрол от Русия от 1-ви януари, но получихме искания от полски потребители: Дайте ни 3 милиона тона за следващата година и 360 000 тона за декември. Германия вече изпрати заявка за първото тримесечие – дайте ни и на нас". Това заяви по-рано във вторник главният изпълнителен директор на руската "Транснефт" Николай Токарев в интервю за държавният телевизионен канал "Россия 24".

Ще бъде трудно за германските рафинерии да заменят всички руски обеми с казахстански суров петрол, каза още Токарев, добавяйки, че макар технически да е възможно да се проведат така наречените суапови операции за частично заместване на руския петрол, това е политическо решение.

Казахстан може да изпраща петрол в размер от два до пет милиона тона годишно по тръбопроводи, каза през миналата седмица казахстанският външен министър Мухтар Тлеуберди, напомня Блумбърг.

Казахстанският суров петрол се изпомпва до Самара в Русия, смесва се с руските доставки и се изнася през пристанищата Уст-Луга и Новоросийск. Товарите, собственост на казахстанската KazTransOil, които сега се маркират като KEBCO, за да се разграничат от притежаваната от Русия REBCO, са освободени от санкциите на ЕС и петролът може да бъде отклонен от пристанищата в тръбопровода "Дружба", но това ще изисква участието на руския тръбопроводен оператор, отбеляза агенцията.

"Няма разговори с нас за казахстански петролни потоци, преминаващи през Русия, Беларус и Полша към Германия“, каза говорителят на 'Транснефт" Игор Дьомин по телефона за Блумбърг след изявлението на Германия. "Не са подписвани договори", добави той.

Искането на Полша към "Транснефт" е „стандартна процедура“ за резервиране на потенциален транзитен капацитет, каза миналия месец националната полска рафинерия PKN Orlen. Компанията е готова да спре вноса на руски петрол, но трябват правителствени решения, за да се случи това.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...