Германското правителство одобри днес закон, с чието влизане в сила няма да се допуска граждани от други страни от Европейския съюз, които не са работили в Германия, да кандидатстват за пълно обезщетение при безработица през първите пет години на пребиваването си в Германия, предаде БТА, като цитира "Асошиейтед прес".
Планът на министъра на труда Андреа Налес трябва да бъде одобрен от парламента, за да влезе в сила.
С новия закон ще се спестят милиарди евро на местните власти. Необходимостта от него възникна, след като през 2015 г. и 2016 г. федерален съд постанови, че неработещи граждани на Европейския съюз имат право на социални помощи след шестмесечен престой в Германия. Преди това съдебно решение граждани на други страни от ЕС нямаха право на такива помощи.
Десноцентристкото правителство на канцлера Ангела Меркел предприема редица стъпки, за да спре поредицата поражения, които му бяха нанесени от антиимигрантстката партия "Алтернатива за Германия" заради нарастващото разочарование от вълната бежанци и други мигранти.
Новият закон ще спре достъпа на граждани на Европейския съюз, които не работят в Германия, до социални помощи или обезщетения за безработица, ако не са живели в страната поне пет години.
Представители на властите обясниха, че промяната цели да гарантира, че дошлите в Германия си търсят работа активно, а не преживяват от помощи.