На третото си поред национално съвещание на финансова група ОТП, състояло се на 20 март т.г. в Будапеща, д-р Шандор Чани, председател и главен изпълнителен директор на Банка ОТП, даде оценка пред 2000 ръководители и сътрудници на най-голямата финансова група на Унгария за годишното постижение на банковата група и изложи целите на бизнес-политиката за 2004 г. Банка ДСК бе представлявана от Красимир Ангарски, председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор. Във връзка с резултатите и задачите на членовете на банковата група д-р Ш. Чани отдели подробно внимание на ДСК - най-голямата българска банка на населението, чийто 100 %-тов собственик стана Банка ОТП от 1 октомври миналата година.
Беше отчетено, че активите на Банка ДСК и на дъщерните й дружества имат значителен принос в активите на група ОТП, които са с 28,4 % по-високо ниво от миналогодишното.
Най-голямата българска банка на населението заедно с дъщерните си предприятия (пенсионният й фонд, фирмата за охранителна дейност и превоз на ценности и туристическото й дружество), според одитирания отчет достигна активи 2,386 млрд. лв. (1,210 млрд. евро), докато група ОТП според предварителния отчет по унгарските счетоводни стандарти постигна 3511,2 млрд. форинта (13,5 млрд. евро), с 28,4 % по-високо ниво от миналогодишното.
Наред с дъщерните фирми в Унгария групата ДСК с миналогодишната одитирана нетна печалба, възлизаща на 45,526 млн. лв. (23,27 млн. ЕВРО) допринесе банковата група на ОТП да увеличи с повече от 51 % печалбата си след платени данъци, възлизаща на 83,1 млрд. форинта (320 млн. евро).
ДСК приключи миналата година с рекордна печалба, възвръщаемостта на активите (RОА) бе 2,18 % (Банка ОТП: 2,78 %). Възвръщаемостта на капитала (ROE) бе 17,2% (Банка ОТП: 30,5%), а показателят за съотношението разходи-приходи – 62,5% (Банка ОТП: 54,1% ) в края на 2003 г.
Процесът на трансформация на Банка ДСК, който е започнал през миналата година, се осъществява според стегнат план паралелно с всеобхватна модернизационна програма. В центъра на вниманието е доразвиването на портфолиото на продуктите, насочени силно към населението и малките и средните предприятия, въвеждане на нови продукти с използване на опита на Банка ОТП и засилване на направлението за фирмено обслужване. За изграждането на широкообхватно портфолио от финансови услуги служат по-нататъшните капиталовложения на ДСК в засилване и разширяване на дъщерните й дружества.
Д-р Шандор Чани, който е председател и на Надзорния съвет на Банка ДСК, представяйки стратегията й за 2004-2008 г., подчерта целта институцията да постигне над 100 млн. ЕВРО печалба след платени данъци, 50 %-тов показател за съотношение разходи-приходи и с 18 %–тов дял на банковия пазар според активите Банка ДСК да стане най-голямата и най-ефикасната българска банка. Друго изискване, което той формулира, бе Банка ДСК да постигне 8-10 %-тов пазарен дял в сегмента на фирмено кредитиране и така да стане едно от първите три финансови предприятия и същевременно, придобивайки 80 %-тов показател за удовлетвореност на клиентите, да се развие като най-уважаваната универсална банка на България.