Всяка година в периода от 2004 до 2013 година от България са изтичали средно по 2,5 млрд. долара незаконни финансови средства. Най-голямата сума – 5,3 млрд. долара, е изтекла незаконно от страната през 2008 г., когато в света се разрази голямата финансова криза. Това сочи доклад на базираната във Вашингтон организация Global Financial Integrity, която е специализирана в такива анализи.
Организацията включват всички суми, свързани със сивата икономика, като източване на ДДС, пране на пари, укриване на доходи, търговия с наркотици и др.
В класацията Global Financial Integrity България заема 47 място от общо 149 страни по изтичане на финансови средства. В топ 10 на държавите с най-много изнесени незаконни капитали са Китай, Русия, Мексико, Индия, Малайзия, Бразилия, Южна Африка, Тайланд, Индонезия, Нигерия.
Нашата страна попада във втората група на най-застрашени от източване на капитали държави. Преди нас по този показател са Етиопия, Кот д'Ивоар, Турция (12), Унгария (25) и Румъния (39).
През 2011 г. в глобален мащаб изтичането на нелегални суми от бедните и развиващите се страни е преминало психологическия праг от 1 трилион долара и продължава да нараства. Организацията посочва, че около 83% от сумата минава през нарушения, свързани с износа от тези страни.
За изследвания десетгодишен период назад включените в доклада страни са изгубили 7,8 трилиона долара, като ръстът на сумата всяка година е с около 6,5%. Очаквано тази сумите са нараствали по време на кризата.
Азия остава начело като регион по изтичане на капитали с дял от 38,8%. Следват развиващите се страни в Европа - с 25,5%, тези от западното полукълбо - с 20%, Субсахарска Африка - с 8,6% и Близкият изток, а Северна Африка, Афганистан и Пакистан са с общ дял от 7,1%.
Източник: iNews.bg