Бордът за финансова стабилност (БФС), създаден от Г20 след разразяването на Голямата рецесия, публикува план за стабилизиране на финансовите институции, които се разглеждат като „твърде големи, за да фалират“, предаде Bloomberg. Една от основните мерки в плана е увеличаването на ликвидността на най-големите банки, а целта е те да могат да поемат по-големи загуби, за да се избегне повтарянето на сценария с Lehman Brothers. Според експертите от БФС банки от калибъра на HSBC и JPMorgan трябва да са способни да поемат общи загуби, възлизащи на 16% от рисковите им активи към 2019 г. До 2022 г. този процент трябва да нарасне до 18%. Ще бъде въведено и изискване за норма на левъриджа на банките. Първоначално той ще е 6%, а впоследствие ще нарасне до 6,75%.
В резултат на плана на Борда за финансова стабилност големите банки ще трябва да наберат между 457 млрд. евро и 1,1 трлн. евро, в зависимост от инструментите, въз основа на които се изчислява увеличаването на ликвидността. Според изчисления на БФС 30-те най-големи банки в света, сред които не попадат китайски финансови институции, ще трябва да наберат общо между 107 и 776 млрд. евро. Според говерньора на Bank of England Марк Карни, който изпълнява и длъжността председател на Борда за финансова стабилност, въвеждането на правилата ще направи фалитите на най-големите банки по-малко вероятни, тъй като кредиторите знаят, че ще понесат загуби при един евентуален колапс, предаде Bloomberg. Според него в миналото „необезпечените кредитори на една банка по подразбиране и до голяма степен разчитаха на държавата, която да ги подпомогне, и затова не обръщаха толкова голямо внимание на действията на [финансовите] институции“. Вече те ще имат непосредствен интерес да следят операциите на банките, коментира още той.
Стотиците милиарди долари, които правителствата по света инжектираха в банките, пострадали от Голямата рецесия от 2008 г., се използваха именно за да спасят големите акционери на кредиторите, както и самите банки. Ситуацията, пред която бяха изправени държавите, беше или да рискуват банкрут като спасят кредитните институции, или да разрешат оздравителния колапс на финансовите системи. Според Карни на банките ще са необходими няколко години, за да реорганизират финансите си, за да отговарят на новите регулации.
Според анализ, извършен от Базелския комитет за банков наздор, две трети от 30-те най-големи банки не отговарят на таргета за 2019 г. Финансовите институции имат обща способност за поемане на загуби в размер на 14,1% от рисковите си активи към 2014 г. Изследването показва, че те ще трябва да наберат капитал на стойност почти 500 млрд. евро. Ако към тях се прибавят и банките на развиващите се пазари тази сума нараства до 767 млрд. евро. По-голямата част от финансовите институции са в САЩ, Европейския съюз и Швейцария. На 30 октомври Федералния резерв на САЩ въведе стандартите на БФС за 8 от най-големите кредитори в страната. Според централната банка те ще трябва да намалят дългосрочните си дългове със 120 млрд. долара.
Четирите китайски банки в списъка на БФС до 2025 г. трябва да имат обща способност за поемане на загуби в размер на 16% от активите си. Тя трябва да нарасне до 18% към 2028 г. Графикът за изпълнението на плана може да бъде ускорен, „ако през следващите 5 години пазарите на корпоративен дълг в тази икономика достигне 55% от БВП на страната“, се посочва в плана.