“Големите ръстове в осъвременяването на пенсиите приключват през 2025 година. Следващите години 2026-2027 г. ще говорим за ръстове в порядъка на 4 процента и по-малко.” Това коментира Мария Минчева от “Българската стопанска камара” по време на извънредното заседание на “тристранката”, при обсъждането на проектозакона за бюджета на Държавното обществено осигуряване.
От Българската стопанска камара (БСК) посочиха, че принципно подкрепят проектобюджета на ДОО, но настояха, когато се говори за осъвременяване на пенсиите, честно да се каже на пенсионерите какви са дългосрочните разчети на НОИ.
Минчева отбеляза и че е добре да се работи за финансовата грамотност на работещите, защото в противен случай те ще си останат с грешната нагласа, че когато достигнат пенсионна възраст, ще бъдат най-ощетени, без значение дали си плащат осигуровките или не.
От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) се въздържаха от подкрепа на проектобюджета на общественото осигуряване. Председателят на УС на АИКБ Васил Велев посочи, че организацията му подкрепя замразяването на обезщетенията за майчинство и безработица, но не са съгласни с ръста на максималния осигурителен доход. Освен това от АИКБ предлагат или замразяване на пенсиите, или ако това не стане, то поне от тях да бъде извадена добавката за COVID.
“Тя беше сложена временно, но остана постоянно” припомни Велев. Освен това по повод искането на АИКБ за замразяването на пенсиите той посочи, че в периода 2022 г. – 2024 г. държавата е увеличила пенсиите за няколко години напред – тъй като ръстът на средната пенсия в този период бил 71%, а инфлацията – 25 процента.
Другото предложение, на което от АИКБ държат, е за промяна в осигурителните правила, като заетите в бюджетната сфера започнат да се осигуряват за своя сметка в пропорция, в каквато се осигуряват и заетите в реалния сектор, наети по Кодекса на труда.
От Българската търговско-промишлена палата (БТПП) изразиха принципната си подкрепа на проектобюджета на ДОО, но с някои забележки. Председателят на Палатата Цветан Симеонов посочи, че неговата организация не подкрепя увеличението на максималния осигурителен доход, което отново става по административен път.
В същото време от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) обявиха, че ще гласуват “Въздържал се” за проектобюджета на ДОО, тъй като от години настояват за изработване на механизъм за увеличаване на максималния осигурителен доход и на минималната работна заплата, а никой не се съобразява с тях.
Синдикалните организации имаха различни позиции по проектобюджета на ДОО – от КНСБ посочиха, че ще го подкрепят при три условия, а от КТ “Подкрепа” отказаха да го направят.
От КНСБ поясниха, че трите условия са – ръст на осигурителните вноски за пенсия още от 2025 г., увеличение на минималното дневно обезщетение за безработица от 18 лв. на 30 лв. и ограничаване на периодите на деклариране на осигурителни вноски без реално внасяне на максимум шест месеца.
По отношение на първото условие – Ася Гонева от КНСБ посочи, че отлагането на повишаването на осигурителните вноски за 2027 г. не е добро решение. Според тях смелата политическа мярка трябва да се приложи още през 2025 година – или от средата й, или в началото на четвъртото тримесечие.
От КТ “Подкрепа” обясниха, че няма да подкрепят проектобюджета на ДОО, защото са настоявали за сериозно увеличение на заплатите на работещите в НОИ и със “скърцане със зъби” са се съгласили то да е 10 процента, но сега са останали много неприятно изненадани, виждайки, че им предлагат 5 процента.
При представянето на проектобюджета на ДОО управителят на Националния осигурителен институт (НОИ) Ивайло Иванов обясни, че той е разработен при допускане, че пенсиите ще бъдат осъвременени по швейцарското правило от 1 юли 2025 година.
Това означава, че от 1 юли 2025 г., пенсиите, отпуснати до 31 декември 2024 г., ще се увеличат с 8.6%, колкото е процентът, изчислен по швейцарското правило. Със същия процент и от същата дата ще се увеличат и минималните размери на пенсиите за трудова дейност и размера на социалната пенсия за старост. Ивайло Иванов добави, че през 2025 г. се очаква средната пенсия да нарасне с 10.4% в номинално изражение и да повиши покупателната способност с близо 7.8 процента.
Управителят на НОИ представи следните данни:
Прогнозата е, че разходите за пенсии ще са над 24.1 млрд. лева, което се равнява на около 11.1% от очаквания БВП за 2025 година. В същото време дефицитът в Общественото осигуряване ще намалее спрямо 2024 г. заради ръста на минималния и на максималния осигурителен доход.
Разходите за парични обезщетения и помощи ще са близо 3.074 млрд. лева.
Според проектобюджета приходите на ДОО за 2025 г. са разчетени да бъдат близо 15.216 млрд. лева, което е с 18.1% повече спрямо 2024 година. Това нарастване на приходите ще се дължи на увеличаването на минималната работна заплата от 933 лв. до 1077 лв., както и на политиката по доходите в публичния сектор и нарастването на максималния осигурителен доход от 3750 лв. на 4130 лева. Предвижда се ръст на осигурените лица поради подобряване на ситуацията на пазара на труда и нарастването на средния осигурителен доход за страната.
Управителят на НОИ бе категоричен, че предвидените в проектобюджета на ДОО политики няма да доведат до влошаване на финансовото му състояние, а напротив – ще създадат предпоставки за финансовото му укрепване.