Големи компании в енергетиката създадоха Национална камара

22.03.2016 | 16:48
по статията работи: econ.bg
Три групи проекти ще съдействат за енергийната ни сигурност, смята Николай Николов
Големи компании в енергетиката създадоха Национална камара
Снимка: Sxc.hu

Големи частни компании и асоциации в енергетиката се обединиха и създадоха Национална енергийна камара. В новата организация влизат Българската фотоволтаична асоциация, Българска ветроенергийна асоциация, Асоциация Хидроенергия, EVN България, ЕЙ И ЕС България, Енерго Про, Контур Глобал и ЧЕЗ България.

Ръководството на камарата ще се осъществява от Общото събрание и Управителния съвет. В Общото събрание участват всички членове на сдружението, като всеки член има право на един глас. Управителният съвет се състои от осем члена, избрани от Общото събрание за четири години. Съветът се ръководи от двама председатели с мандат три години. За първи председатели на Националната енергийна камара бяха избрани Робърт Дик, председател на Управителния съвет на EVN България и Оливие Маркет, изпълнителен директор на ЕЙ И ЕС България.

„Целта на създаването на новата камара е да подпомогнем диалога за реформите в енергийния сектор. Преди година правителството започна прилагането на редица законодателни мерки, насочени към стабилизирането на сектора и реалният резултат от тях е видим. Уверени сме, че ние, работодателите в енергийния сектор можем да допринесем за по-нататъшното стабилизиране на сектора, въвеждането на либерализирания пазар и завоюването от енергетиката на мястото, което винаги й се е полагало – на стълб на българската икономика”, заяви Оливие Маркет.

Междувременно зам.-министърът на енергетиката Николай Николов, който участва на конференция за Европейския енергиен съюз, заяви, че има три ключови групи проекти, които ще съдействат за енергийната сигурност на България и региона.

По думите му от една страна това са развитието на междусистемната свързаност между държавите от региона, а от втора – укрепването и модернизацията на вътрешната газопреносна мрежа.

„Реализацията на първите две групи е предпоставка за осъществяване и на третата – а именно, концепцията за създаване на газоразпределителен център „Балкан“ на наша територия“, подчерта Николов.

Той акцентира и върху необходимостта решенията и политиките в енергийния сектор да се радват на максимално широк обществен консенсус, защото влияят пряко както върху битовите, така и върху индустриалните потребители.

Заместник-министърът очерта напредъка по основните проекти в енергетиката, които трябва да осигурят енергийна сигурност и независимост в съответствие с принципите на Европейския енергиен съюз. Сред тях са подписаното окончателно инвестиционно решение, което дава зелена светлина за започване на същинското строителство на интерконектора Гърция – България, предстоящото изграждане на участъка под река Дунав на междусистемната връзка с Румъния, както и ускорената работа по изграждането на връзките със Сърбия и Турция.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...