Държавните средства, заделени от правителството като буфер в случай на нужда да се подкрепи някоя от банките в България, ще се използват за погасяване на държавен дълг.
Това се разбира от изявление на финансовия министър Владислав Горанов след като управителят на БНБ обяви, че банките в България са стабилни и никоя от тях няма нужда от подкрепа с държавни средства. Изводът се прави след като са налице резултатите от направените стрес тестове на финансовите институции.
"Като министър на финансите за мен е от огромно значение, че резултатите показват, че не е необходимо ангажирането на публичен ресурс за подкрепа на стабилността, ликвидността и доверието в нито една банка. Заделеният от правителството фискален буфер, който служеше като потенциална застраховка за запазване на стабилността на банковата система, ще бъде използван за плащания по дългови падежи, с което отпада нуждата от рефинансирането им с нов дълг", обявява Горанов.
Според него начинът, по който са преминали стрес тестовете и резултатите от тях, са "поредна сериозна стъпка към укрепването на банковия надзор в България, осигуряване на прозрачност и поддържане стабилността на банковата система и защита интересите на вложителите".
Според неговата оценка съвместните усилия на парламентарно представените партии, държавните институции и на цялата банкова общност стоят в основата на стабилизирането на общественото и международното доверие в българската финансова система след злополучните събития от 2014 година, когато фалира КТБ. Той има предвид приетите промени в Закона за банковата несъстоятелност и в Закона за гарантиране на влоговете в банките и приемането на Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници.
"Очаквам и съм уверен, че същото високо ниво на професионализъм ще бъде приложено и при оценката на качеството на активите на пенсионните и застрахователните дружества. Това е пътят за поддържането на цялостна стабилност на българската финансова система", заключава Горанов.
Стрес тестовете на тези дружества започнаха при старото ръководство на Комисията за финансов надзор, което в годините беше автор на спорни решения. Под натиск управляващите бяха принудени да изберат ново ръководство повече от месец след като мандатът на предишния председател бе изтекъл.