Горанов ще продължи с тихата дипломация за влизане на България в еврозоната

04.05.2017 | 17:45
по статията работи: econ.bg
Горанов изрази увереност и че икономическият растеж ще бъде по-висок от прогнозите от есента на 2016 г.
Горанов ще продължи с тихата дипломация за влизане на България в еврозоната
Снимка: БГНЕС

Министърът на финансите Владислав Горанов, който отново пое поста, обяви, че ще наблегне на тихата дипломация по пътя на България към влизане в еврозоната и присъединяване към единния банков съюз. Той пое поста от служебния министър Кирил Ананиев, с когото работят съвместно от години.

"При нас не е класическото приемане – предаване на този пост, тъй като ние от години сме екип със служебния министър Ананиев", обяви Горанов при приемането на поста.

Той поздрави Кирил Ананиев, че е успял да запази "физиономията" на министерството и не се е поддал на доста непривични за служебен кабинет опити за прекрояване на финансовата рамка на държавата.

Министър Горанов посочи, че работата продължава с актуализация на тригодишната бюджетна прогноза, в която трябва да намерят място приоритетите, заложени в управленската програма на новото правителство.

В документа за 2017 – 2021 г. запазваме данъците непроменени, няма да се допускат допълнителни данъчни облекчения, ще се стремим към балансиран бюджет, ще продължим съвместните усилия с БНБ за по-нататъшна интеграция във финансовите структури в ЕС – еврозоната и банковия съюз, изреди Горанов, цитиран от пресцентъра си.

Подчерта, че усилията ще са по начина, "по който считаме, че е правилно – с тиха дипломация и убеждаване на нашите партньори, че сме готови да станем част от европейската финансова инфраструктура".

Като нова задача Горанов представи целенасочените усилия по намаляване на плащанията в брой и безналичното разплащане с администрацията в частност. Ангажира се и с борба с бюрокрацията.

"Консерватизмът и финансовата стабилност ще продължат да бъдат неотклонни цели на финансовия министър. През последните няколко години сме показали, че с този екип можем да отстояваме финансовата и фискална стабилност на държавата", добави Горанов.

В отговор на въпрос за очаквани изменения на дефицита във връзка с поетите ангажименти за увеличаване на минималната пенсия и заплатите на учителите, финансовият министър уточни, че съгласно предоставените от служебния му колега отчети фискалната цел за дефицита за 2017 г. не е застрашена и предвидените мерки няма да доведат до прекрояването й.

Горанов изрази увереност и че икономическият растеж ще бъде по-висок от прогнозите от есента на 2016 г. Той се надява и да продължи поддържането на балансирани бюджети, държавата да има достатъчно ликвидни буфери и да не се поема самоцелно нов дълг. Но ако все пак такова се наложело, то да е единствено за финансиране на дефицити, които правителството си е поставило за цел да намаляват всяка година.

Министър Горанов потвърди, че ще продължи да разчита и занапред на експертизата на Кирил Ананиев и Маринела Петрова като свои заместник-министри, като уточни, че третият му заместник предстои да бъде определен. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...