Българското правителство вероятно ще започне програма за приватизация на държавните болници през 2010 г., след като затъналият в дългове и неефективен сектор бъде реформиран. Това заявява пред агенция Reuters министърът на здравеопазването Божидар Нанев.
Той коментира още, че инвеститорският интерес ще се увеличи, когато България установи по-добра структура за финансиране на болниците, което би могло да се осъществи чрез по-високи вноски в частните и държавните здравни фондове.
Решението на десноцентристкото правителство, избрано през юли миналата година, да затвори 21 държавни болници от ерата на комунизма и да завиши критериите за работа с НЗОК предизвикаха протести в редица български градове, припомня Reuters, цитирана от БТА и Dariknews.bg.
Приватизацията е начинът. Трябва да започне приватизация както на болниците, така и на услугите, които те предлагат, коментира 47-годишният Нанев, който е бивш хирург. За да осигури пари за реформите, българското правителство обмисля възможността да задължи гражданите да плащат допълнителна здравна осигуровка и да увеличи с 2 процента размера на здравните вноски към НЗОК от 2011 г. Съществуващата схема за доброволно здравно осигуряване така и не проработи
Министерството на здравеопазването разработва нови методи за изчисляване на цените на медицинските услуги, посочи Нанев. Реформите изискват средства. Не можем да проведем реформи, като пестим пари, това трябва да е ясно, подчерта министърът.
България - най-бедната страна в ЕС, оряза бюджета за здравеопазването за 2010 г. с 350 милиона лева до 2,25 милиарда,което представлява 4,2 на сто от БВП. Това е близо половината от средствата, отделяни за здравеопазване в много западни страни.