Гръцката "Пиреос" преговаря за придобиването на "Евробанк"

20.01.2005 | 08:53
по статията работи: econ.bg
Интересът на гръцката "Пиреос" към покупката на българска банка е отдавна

Собственикът на "Евробанк" - "Петрол холдинг", се е спазарил с кандидат-купувача й - гръцката "Пиреос". Тази новина упорито се носи из финансовия сектор от началото на седмицата. "Сделката фактически още не е сключена, но преговорите ни вървят в много положителна насока", заяви председателят на надзорния съвет на "Евробанк" Митко Събев. Попитан в какъв период очаква да приключат преговорите, той отговори :"Може да стане и още утре." Събев не пожела да даде повече информация по сделката, от българския клон на "Пиреос" вчера също отказаха коментар.

"Пиреос" започна преговорите за покупката на "Евробанк" през юли 2004 г., като двете страни подписаха и договор за конфиденциалност на преговорите. В продължение на няколко месеца гърците направиха дю-дилиджънс (проверка на правното и финансово състояние) на институцията. Въпреки че официална информация за срещите между продавачи и купувачи липсва, "от кухнята" излязоха на няколко пъти сигнали, че "Петрол холдинг" не е съгласен с някои от исканията на "Пиреос". Споровете бяха както около цената (параметър, който често е "ябълката на раздора" в подобни случаи), така и около процента на ескроу-сметката, която ще бъде заделена. Междувреенно в пресата на няколко пъти излизаха информации за цената, на която се продава "Евробанк", като посочваната сума за цялата банка беше от порядъка на 30-35 млн. евро.

Интересът на гръцката "Пиреос" към покупката на българска банка е отдавна. Въпреки че тя има свой клон у нас от 1993 г., през последните години от страна на гръцките собственици беше проявен интерес поне към три местни финансови институции. През 2000 г. чрез консорциума "Кановас" те подадоха оферта за покупката на Булбанк. Тогава не спечелиха, тъй като от "Уникредито" предложиха по-добра цена. Година по-късно стана ясно, че "Пиреос" води преговори за покупката на Първа инвестиционна банка, които бяха прекратени заради неразбирателство по цената. Последно "Пиреос" премери сили за покупката на 100% от Банка ДСК в конкуренция с унгарската ОТП и австрийската "Ерсте банк", но в последния момент се оттегли от наддаването.

У нас клонът на гръцката банка има пазарен дял от 1.7% по данни на БНБ от края на септември, при активи от 357 млн. лв. Отпуснатите кредити са за 315 млн. лв., а депозитите са 334 млн. лв. Печалбата за деветмесечието е 5 млн. лв.

"Евробанк" стана собственост на "Нафтекс" (преименуван по-късно на "Петрол холдинг") в края на 2002 г. след усилени преговори със словашкия инвестиционен фонд "Истрокапитал", който държеше 85% от капитала й. Първоначално банката се казваше "Моллов". Тя е 16-ата по големина българска банка с активи от 382 млн. лв. към края на септимври, което й осигурява пазарен дял в системата от 1.85%. По данни от самата институция към края на 2004 г. балансовото й число е вече 425 млн. лв. Отпуснатите кредити към третото тримесечие на миналата година са за 2-4 млн. лв., а депозитите - 301 млн. лв. Нетната печалба е 3.5 млн. лв.

Според източници от сектора след успешното приключване на сделката най-вероятно двете банки ще се слеят, като новата ще има пазарен дял от около 3.6%. /dnevnik.bg

ECON.BG

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...