Гръцкият сценарий може да се случи и в Германия

12.02.2016 | 15:20
по статията работи: Даниел Василев
Дългът на страната може да срине икономиката, предупреждава анализ на Министерството на финансите
Гръцкият сценарий може да се случи и в Германия
Снимка: Thinkstock/Guliver

Без бюджетна дисциплина в дългосрочен план гръцкият сценарий може да се осъществи и в Германия, сочи анализ на местното Министерство на финансите, цитиран от местното издание Handelsblatt, предаде БГНЕС. Възможно е той да се реализира, ако липсва бюджетна дисциплина, в резултат на която размерът на дълговете може да надхвърли 200% от БВП, като към момента той е около 72% от брутния вътрешен продукт на федералната република.

Официално документът ще бъде представен на 17 февруари пред правителството и канцлера Ангела Меркел, като след това ще бъде обнародван. В него се разглеждат тенденциите пред немското стопанство и правитествените финанси през следващите почти 45 години. Изрично се подчертава, че правителството трябва се фокусира върху финансовата дисциплина и икономисването на средства, за да може най-песимистичният сценарий да не се реализира. Анализаторите от Министерството на финансите посочват още, че при демографската картина на Германия, при която раждаемостта е ниска, а населението застарява, социалните разходи в бюджета ще продължат покачването си.

Експертите от ведомството коментират още, че елиминирането на дефицита сега ще означава по-малко проблеми през идните години. Посочва се, че за последните почти 10 години дупката в бюджета е нараснала с до 4 процентни пункта, т.е. с между 37 и 119 млрд. евро.

Именно финансирането на щедрите политически обещания на Атина с относително евтин дълг и скоростното изстрелване на съотношението на дълга към брутния вътрешен продукт доведе до финансов колапс страната при избухването на икономическата криза през 2008 г. Осем години по-късно страната все още не е излязла от финансовите трудности, в които изпадна тогава, като към момента тя продължава да бъде в рецесия, въпреки инжектираните стотици милиарди евро в стопанството ѝ. Същевременно икономисти припомнят, че подобен сценарий в случая на Германия би бил още по-катастрофален, тъй като фалит на най-силната икономика в ЕС би означавал крах в целия съюз.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...