Гърция ще намали обезщетенията и помощите за бившите държавни служители, предаде БГНЕС. По-рано днес парламентът на страната е одобрил предложението Никос Вуцис, който заема длъжността председател на народното събрание, с гласовете на всички парламентарно представени партии, с изключение на крайнодясната „Златна зора“, предаде информационната агенция.
С реформата ще се намалят финансовите помощи за бившите премиери, парламентарни председатели и ръководители на парламентарни групи. Освен това ще бъдат съкратени повече от 40 души, занимаващи се с предоставянето на услуги на бившите държавници.
Реформата идва на фона на продължаващата дългова криза в страната, както и на отказа на финансовите министри на страните от еврозоната да предоставят поредния транш по програмата за финансова помощ, възлизащ на 2 млрд. евро. Гърция вече постигна напредък по някои реформи, за които настояваха кредиторите ѝ. Сред тях са замяната на данъка върху частното образование, управлението на спасените банки и дълговете, падежиращи скоро. Но страната ще се нуждае от още време, за да се споразумее с кредиторите си.
Въпреки това страната все още не е постигнала споразумение по някои теми. Правителството трябва да се договори правилата, според които местните банки могат да третират притежателите на неизплащани ипотеки. Атина поиска да защити собствениците на ипотекирани имоти от заплахата жилищата им да бъдат отнети и властите в страната първоначално искаха да отнемат правото на банките да изземат имоти на стойност под 300 000 евро, а според международните кредитори на Гърция тази сума е твърде завишена.