Международният валутен фонд (МВФ) не иска да наложи тежки мерки срещу Гърция, но очаква от южната ни съседка да ускори действията по реформата на пенсионната система, посочи директорът на институцията Кристин Лагард на фона на продължаващите протести в страната и обявената от порфсъюзите 4-та общонационална стачка от идването на кабинета "Ципрас-2" на власт.
Протестиращите са несъгласни с идеята за редуциране на пенсиите и покачването на осигуровките, както и с мерките по третия спасителен пакет, договорен през миналата година, според който страната ще получи допълнителни 86 милиарда евро.
"Наистина не ми харесва, когато ни изобразяват като драконовски, строг, ужасен МВФ...Ние не искаме от Гърция да прилага "драконовски мерки", тя вече направи много жертви", увери Лагард.
Според нея настоящата пенсионна система, която коства 10% на икономиката годишно, не е устойчива и трябва да ремонтира до основи. "В Европа пенсиите са в размер на около 2,5% от БВП", изтъкна Лагард.
"Гръцката спасителна програма трябва да се движи в две насоки – едната е значителни реформи, а другата е облекчаване на дълга. За да се случи това, Гърция трябва да реформира пенсионните и данъчните си системи, но и да ограничи укриването на данъци. Облекчаването на гръцкия дълг трябва да бъде свързано с тези реформи", каза още шефката на МВФ.
Статията е публикувана от iNews.