Финансовите министри и ръководителите на централните банки от 20-те водещи развити и развиващи се страни днес ще се опитат да приключат благополучно преговорите за определяне на индикаторите за състоянието на световната икономика. Разногласия с Китай бяха причина за проточване на преговорите в Париж до късно тази нощ, предаде БНР.
Стремежът към споразумение е оправдан. Обяснимо е желанието на представителите от Г-20 да избегнат нов дисбаланс след кризата от 2008 година. Франция настоява за сделка, колкото е възможно по-бързо, за да може Международният валутен фонд да излезе с конкретни препоръки преди края на тази година.
Фокусът е върху четири индикатора - публичния дефицит, равнището на частните спестявания, търговския баланс и резервите в чуждестранна валута.
Междувременно, в Париж, финансовите министри трябва да предложат подкрепа на Тунис и Египет в стремежа им към демокрация по настояване на домакина на форума - френския президент Никола Саркози. По-рано германският заместник-финансов министър Йорг Асмусен потвърди, че на срещата си министрите вероятно ще обсъдят положението в арабския свят.
Мнозина западни лидери приветстваха масовите народни протести в Северна Африка и Близкия изток, но анализаторите се безпокоят как продължаващото гражданско неподчинение, икономически срив и нарастване на емиграцията ще рефлектират върху останалия свят.