Варианти за отпадане на ДДС върху дарените храни се обсъждат на ниво работна група. Това съобщи министърът на финансите Владислав Горанов след проведена среща с омбудсмана Мая Манолова и представители на МЗХ, производители на храни, Българската хранителна банка и Българския червен кръст. Според него данъкът може да отпадне още от догодина, ако бъдат създадени достатъчно механизми за контрол, за да не се ощети бюджетът:
„Проблемът в случая е, че има, според мен, един сгрешен стимул. Когато се бракува се дава възможност да се извърши корекция на ползвания данъчен кредит, а когато се извършва дарение се дължи ДДС. Ако се въведат лимити, такива се обсъждат в момента, и се създаде коректен механизъм, така че дарението да не е скрита търговска сделка с храни, би могло да се мисли и това ще е анализът, който ще се извърши в следващите няколко седмици“, заяви министърът.
Омбудсманът Мая Манолова посочи, че До края на юли предложенията за законодателни промени ще бъдат представени на експертите от финансовото министерство, така че бюджетната програма за следващата година да бъде съобразена с тях
„Необходимо е, разбира се, да има сериозни механизми за контрол, за което разчитаме и на финансовото министерство да помогне в изработването на най-добрите законови текстове. Поехме ангажимент заедно с Министерството на земеделието и с производителите на рани да поработим по текстовете, да ги представим на финансовото министерство, за да могат и техните експерти да ги включат в бюджетната процедура“, уточни Манолова, цитирана от Българско национално радио.
От Хранителната банка очакват отпадането на налога да стимулира ръста на дарените храни, както от производители, така и от търговци.