Ставката за ДДС от 7% за организирания туризъм в България няма да остане същата, а промяната ще стане още следващата година. За това беше категоричен финансовият министър Симеон Дянков, който участва в съвместна среща с представители на туристическия бранш заедно с икономическия министър Трайчо Трайков и народни представители.
От сектора на туристическите услуги предложиха ставката да остане същата за 2011, защото договорите за зимния и следващия летен сезон вече са сключени, а увеличението да стане факт през 2012 г. и то с един процент. И двата варианта бяха отхвърлени от министър Дянков.
По думите му бюджетът ще загуби 15 млн. лева, ако през следващата година ставката на ДДС за организирания туризъм остане същата. Предложеното увеличение на 14% не е крайният вариант за уеднаквяване на данъка за организирания и индивидуалния туризъм.
Също така не може да има отлагане на въвеждането на единна ставка за индивидуалните и груповите пътувания от 2012 г., както иска браншът, защото изискването на ЕК е това да стане от 2011 г. В противен случай на страната ще й бъде наложена глоба, стана ясно още днес, предаде БТА.
През следващите дни дебатът трябва да се фокусира върху това какъв да е размерът на
ставката, така че да не губи бюджетът. Предложението за въвеждане на единна ставка не е фискална мярка, ако не беше гневното писмо на ЕК, нямаше да си говорим
сега, посочи министърът. От своя страна заместник-министърът на финансите
Владислав Горанов припомни, че предложението за въвеждане на единна ставка в туризма е заради необходимостта от синхронизация на начина на прилагане на националния Закон за ДДС с евродиректива.
Единственият консенсус между властта и бизнеса бе постигнат около варианта новата и увеличена ставка на ДДС за нощувка при организиран туризъм да влезе в сила през октомври 2011 г. Финансовият министър се ангажира да попита Брюксел дали това е възможно. Целта е бизнесът да изпълни вече сключените договори за следващия летен сезон. Дянков подчерта, че е невъзможно да се запазят 7% ДДС за организираните туристически услуги у нас: Това не е фискална мярка. С увеличението на процента не се цели печалба на хазната. Ще се постараем само да избегнем загуби.
България е сред страните с най-ниски данъци за бизнеса и домакинствата в Европа, стана ясно от думите на вицепремиера. От туристическия бранш предложиха като допълнителна мярка, за да се намалят загубите за бюджета, да се регистрират задължително всички фирми, които предлагат туристически услуги, по ДДС. Министър Дянков обясни, че ако това стане, бюджетът ще претърпи загуба от около 200 млн. лева. Министърът на икономиката Трайчо Трайков пък коментира, че такава стъпка ще затрудни финансово бизнеса, защото в момента са прекалено високи ставките за регистрация по ДДС, предаде Dariknews.bg.