С 11,6% да се повиши цената на топлинната енергия за абонатите на „Топлофикация София“ от 1 юли, предлагат в свой доклад от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Това означава, че увеличението е с 9,26 лв. за МВтч.
Поскъпването за абонатите на ЕВН България Топлофикация е с 10,3%, което е 7,40 лв. МВтч.
От началото на юли регулаторът предвижда парното във Варна да струва с 11,5% повече, което е увеличение от 8,35 лв. за МВтч. Повишението в Бургас ще е 3,85 лв. за МВтч или със 7,1%.
Предложението на ДКЕВР е топлинната енергия във Велико Търново да поскъпне с 10,22 лв. (11,4%), а в Плевен - с 2,49 лв. за МВтч или с 4,1%.
За Враца предвиденото увеличение е със 7,7 лв. за МВтч или с 9,9%. Увеличението, предлагано за топлофикацията в Разград е със 7,8% или с 6,33 лв. повече за МВтч.
От документа на регулатора става ясно, че най-голямо се предлага да е повишението в Русе – с 18,9% или с 12,27 лв. за Мвтч.
Докладът на регулатора предвижда от началото на юли месец потребителите в Перник да плащат с 10,3% по-евтино парно, което е намаление от 8,01 лв. за МВтч. По-ниска ще е и цената на топлинната енергия в Сливен - с 3,27 лв. или 4,2 %.
От държавната комисия предлагат още да паднат преференциалните цени на електрическата енергия – токът, произвеждат от когенерации, по които общественият доставчик изкупува от топлофикационните и заводските централи, най-вече в резултат от намаляване на размера на добавките за преференциалните цени. От регулаторът са изчислили, че понижението е с около 6% средно.
По този начин се намаляват разходите, които участват във формирането на цената на енергията, по която НЕК ЕАД, в качеството си на обществен доставчик, продава електрическа енергия на крайните снабдители за осигуряване потреблението за клиентите на регулирания пазар. Понижението на добавките и повишената акцизна ставка на природния газ от 0,1 лв. за гигаджаул на 0,6 лв. за гигаджаул води до увеличение на ценообразуващи елементи, формиращи цената на топлинната енергия, поясниха от комисията.
От ДКЕВР посочиха, че с тези изменения на цените се осигурява равнопоставеност между интересите на клиентите, ползващи топлинна енергия и тези, ползващи електрическа енергия.
Докладът ще бъде обсъден на открито заседание на комисията, в присъствието на представители на дружества от сектор „Топлоенергетика”.