ДКЕВР санкционира с 3 млн. лв. ЕРП-тата

04.11.2010 | 14:10
по статията работи:
И трите компании ще обжалват решението. Най-висока е санкцията на ЧЕЗ
ДКЕВР санкционира с 3 млн. лв. ЕРП-тата

Обща глоба от 3.01 млн. лв. е наложила Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) на мажоритарните собственици на електроразпределителните предприятия (ЕРП) ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН заради констатираните нарушения в регулаторния одит, извършен в трите компании по нареждане на премиера Бойко Борисов през април и приключили в края на юни преди определянето на цените на тока.

Най-голяма е санкцията за чешката ЧЕЗ, която снабдява Западна България - 1.34 млн. лв. за девет акта за нарушения. Германската Е.ОН, обслужваща Североизточна България, е глобена с 920 хил. лв. по осем наказателни постановления, а австрийската ЕВН, работеща в Югоизточна България - със 750 хил. лв. за шест нарушения.

И трите компании ще обжалват решенията на ДКЕВР. Според тях в голямата си част те са неоснователни и формални, не оказват никакво влиянеие върху клиентите им и дори за едно и също нарушение се глобяват два пъти различните дружества, работещи у нас, информира Mediapool.bg.

За нас беше ясно още през април, че ще ни бъде наложена глоба, независимо какъв е резултатът от всички направени проверки. Претендираме, че сме действали в интерес на нашите клиенти, намалявайки разходите и същевременно подобрявайки услугите, които им предоставяме. България има най-ниските цени за електроразпределение в цяла Европа. Това бе възможно единствено благодарение на нашите служители, коментир Гюнтер Шуберт, председател на Управителния съвет на Е.ОН България.

Германската компания смята, че ДКЕВР не може да обоснове твърдението си, че с изнасянето на част от лицензионните дейности към други фирми "има потенциална възможност за деформиране на печалбата". Дружеството определя като абсурдна глобата на регулатора заради това, че липсват писмени договори с членове на управителния съвет и като намеса в трудовите отношения. Комисията счита, че липсва сертифицирана система за управление на качеството на дейностите по лицензията, а от Е.ОН посочват, че такава нямат почти всички фирми, занимаващи се с такъв вид услуги.

Компанията оспорва също така твърдението на ДКЕВР, че няма звено за работа с потребителите, като се аргументира, че има на разположение кол-център, чрез който абонатите им денонощно могат да получават всякаква информация.

Същото обвинение е отправил регулаторът и към ЕВН, която също посочва, че има изградена постоянна телефонна връзка с потребителите си. Според дружеството в актовете има констатации.

От австрийската компания посочват още, че "че връчените на 02.11.2010 постановления засягат теми, които не са пряко свързани с качеството на клиентското обслужване и към предоставяните от двете дружества услуги".

По закон ДКЕВР има право да наложи санкция между 20 хил. лв. и 1 млн. лв. На дружествата за нарушения в лицензионната им дейност. Преди време председателят на комисията Ангел Семерджиев коментира, че е възможно общата санкция за компаниите да достигне 23 млн. лв., но ясно органът се е въздържал.

В същото време ДКЕВР отказа да санкционира държавната НЕК за аварията през лятото, която остави без електроснабдяване почти за два дни черноморските ни курорти и причини масовото недоволство на български и чуждестранни туристи и нанесе преки щети на хотелиерите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...