Дават под наем самолетите на властта

04.11.2010 | 07:05
по статията работи:
"Авиоотряд 28" получава статут на юридическо лице към Министерския съвет
Дават под наем самолетите на властта

Обикновените граждани ще могат да летят на самолетите на властта. Правителственият „Авиоотряд 28" ще да дава самолетите си на „мокър лизинг", съобщи за в. "Монитор" директорът на звеното Пенчо Пенчев. Това означава, че самолетите ще могат да бъдат ползвани от авиокомпании заедно с екипажите.

Цените на наема ще бъдат близки до тези на „България еър", а машините ще могат да бъдат ползвани, само ако правителството няма нужда от тях в момента. В момента властта разполага с малък самолет „Фалкон", "Еърбъс 319", два хеликоптера и Ту-154М, което се продава. За да станат самолетите авиотаксита обаче, отрядът трябва да получи лиценз за авиационен оператор, който се издава от "Гражданската въздухоплавателна администрация" към транспортното министерство. Възможност за допълнителните приходи се дават на превозвача на правителството с нов устройствен правилник, който беше приет вчера на заседанието на Министерския съвет.

Авиационното звено получава статут на юридическо лице към Министерския съвет - първостепенен разпоредител с бюджетни кредити. Основната дейност на отряда е изпълнение на полети със специално предназначение и полети за нуждите на министерства и ведомства, пише в новия правилник. Като „полети със специално предназначение" са определени курсовете за превоз и обслужване на президента и вицепрезидента на България, председателя на Народното събрание и министър-председателя. Те ще пътуват, без да превеждат пари.

Когато „Авиоотряд 28" изпълнява рейсове за нуждите на министерства и ведомства, заплащането им ще се извършва от бюджета на съответната администрация, министерство или ведомство.

Държавните самолети ще могат да се използват и от трети лица, но за това трябва да се мине през дадено министерство и да постъпи заявка от протокола му. Като такъв пример Пенчев посочи рейсове за нуждите на националните спортни отбори. За това обаче трябва да има подпис и от премиера Бойко Борисов, тъй като отрядът премина наскоро към Министерския съвет от транспортното министерство. Като допълнителни приходи на ведомството се смята и заплащането на гасене на пожари, превоз на тежко болни и участието в операции за ликвидиране на бедствия и аварии. Заедно с министерството на отбраната отрядът създава звено за борба с горски пожари с вертолет МИ-17.

До пролетта трябва да имаме 4 вертолета, които да са оборудвани с воден резервоар на външно окачване. 82 са щатни бройки в „Авиоотряд 28", ведомството стопанисва и ВИП - "А" Правителствена зала на летище София, за обслужване на официални лица и делегации.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...