Давността за глоба, наложена като административното наказание е 2, а не 5 години. Това обяви с тълкувателно решение Върховният административен съд. С него се прави опит да се сложи край на противоречивата съдебна практика, по която едни съдебни състави приемат, че давността за изпълнение на глобата е по Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), а други прилагаха 5-годишна давност по Данъчно осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), пише в. "Сега".
Спорът произтича от обстоятелството, че глобата, освен административно наказание, е и публично вземане. Такива са и останалите изброени в ДОПК вземания - данъците, осигурителните вноски, митата и др. Според съда има разлика между глобата и останалите публични вземания. И тя е, че е административно наказание и този фактор е в основата на сравнително по-кратките давностни срокове за изпълнението на административното наказание. "Фактът, че глобата е публично вземане, не означава, че изпълнителската давност за нея следва да е еднаква с тази за останалите публични вземания", пише в мотивите.
Според върховните съдии би било административен произвол, ако се приеме, че срокът за изпълнение на административното наказание глоба е 5 години, след като веднъж е започнало изпълнението. "Ако това въздействие не бъде осъществено в относително кратки срокове за леките нарушения, които се наказват с глоба, постигането на заложените в закона цели става по-трудно или невъзможно, което обезсмисля и административно-наказателната репресия", пише в тълкувателното решение.