Данаилов: Не успяхме да достигнем 1% от БВП за култура

20.07.2009 | 12:19
по статията работи:
Над 436 млн. лева са отпуснати на Министерството на културата за 4 години. Средствата за култура достигат 0,8% от националния бюджет
Данаилов: Не успяхме да достигнем 1% от БВП за култура

436,348 млн. лв. са общо средствата, отпуснати по бюджета на министерството на културата за този мандат. 212 млн. лева допълнителни средства е получило Министерството на културата за периода 2005-2009. Това каза министърът на културата в оставка проф. Стефан Данаилов по време на отчетна пресконференция във връзка с дейността на ръководеното от него министерство, предаде репортер на Агенция "Фокус".

Данаилов каза още, че средствата за култура достигат 0,8% от националния бюджет. "Ние не успяхме да убедим Народното събрание и Министерския съвет да достигнем 1% от БВП, за да преструктурираме картата на културните институти в страната, без страх, че това ще доведе до закриване на културни обекти поради невъзможност на общинските бюджети да се справят", каза още Данаилов. По думите му едно от големите неща, които трябваше да се създадат, е изграждането на Националната филмотека. "Не успяхме да завършим втори етап за дигитализирането на галериите и музеите", посочи Данаилов. Той допълни, че 16 млн. лв. годишно е финансирането за българското кино.

"Не успяхме да направим нужните промени в Закона за меценатството. Тук имахме известни противоречия с Комисията по култура. Не успяхме да защитим балансирано приемливи правила за оценка при субсидирането на различните творчески екипи. Не успяхме да наложим кино-показ на български филми", каза още проф. Стефан Данаилов.

Данаилов посочи, за мандата от 2001 - 2005 г. средствата, които са заделени за археологически паметници и културно наследство, са 25 млн. лв. 75 млн. лв. са средствата, вложени в останалите културни паметници, като две-трети от тях са разходвани за обновление на сценичните пространства. Министърът на културата отчете, че за българските библиотеки са осигурени 20 млн. лв. По думите му за следващите четири години за превръщането на библиотеките в съвременни информационни центрове са необходими около 100 млн. лв.

Най-важната стъпка, която трябваше да бъде предприета през тези четири години, е достигане на културния продукт до потребителите чрез децентрализация на културните прояви. Данаилов посочи, че националният културен календар е бил обогатен и вече обединява 40 000 местни, регионални, национални културни събития.

Стефан Данаилов каза още, че по време на мандата са били обновени редица професионални сценични пространства, читалища и културни обекти с национално и световно значение.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....