Данев: Ролята на бюджета при криза нараства неимоверно

13.11.2011 | 13:54
по статията работи:
Стоянова: За увеличаване на пенсиите с 10% са нужни 1 млрд. лв. годишно
Данев: Ролята на бюджета при криза нараства неимоверно

"Ако се увеличат най-ниските пенсии само, това означава, че наказваме тези, които са били коректни към системата и са плащали високи вноски". Това каза пред БНР Божидар Данев, Изпълнителен председател на Българската стопанска камара (БСК), който коментира параметрите на Бюджет 2011 г. заедно с председателя на Комисията по бюджет и финанси в парламента Менда Стоянова.

"Когато говорим да вдигнем потреблението, ние трябва да вдигнем първо инвестиционното и промишленото потребление, и след това да вдигаме битовото потребление. За да балансираме бюджетната рамка на НОИ едно от най-добрите решения е постепенно увеличаване както на възрастта, така и на осигурителния стаж. Сега виждам, че притиснати от дълговата криза, ние не можем да не отидем към подобно решение", добави Данев. За него бюджетът е твърде предпазлив. "Но исканията за реформи на Съвета на Европа в 6 сфери на българския обществен живот, на практика не се състояват, те са твърде плахи тези реформи", убеден е Данев.

От своя страна Менда Стоянова, председател на Бюджетната комисия в парламента, заяви, че в бюджета не може да се делят реформите. "Може да ги видите, само ако те пряко влияят върху финансирането върху тези системи. В частта на финансирането на системата на образованието имаме 50 млн. повече от миналата година и то насочени към средното образование. Колкото до висшето образование, там реформата ще я има, но вие не можете да я видите през бюджета. Тази реформа ще бъде отражение на рейтинговата система. Между първо и второ четене едва ли ще настъпят драстични промени в бюджета. Финансовият министър каза, че приходите са планирани консервативно. Не знам прогнозите на Оли Рен на каква база са, но същия ден сутринта ЕК даде друга прогноза. Разбирате, че не може за едно изказване на Оли Рен ние да прекрояваме бюджета. Не можем да гледаме на боб какво ще се случи, защото това не зависи само от боба", подчерта Стоянова.

Божидар Данев обясни, че ролята на бюджета в условията на криза нараства неимоверно много. "В момента българската икономика страда от липса на ликвидност. Икономиката ни изстиваше, това изстиване може да се прекрати с влизането на нови средства, да се надяваме на това явление", каза Данев. "Не виждаме целите на министерствата. Целта на бюджета е супер - финансова стабилност на държавата. Но ние не виждаме целите на министерствата, какво ще постигнат отделните министерства с тези средства. Виждаме, че средствата не намаляват към министерствата. Няма намаление на средствата за държавните структури", заяви Данев, цитиран от БГНЕС.

Стоянова посочи, че не бива да се пренебрегва и целта за рязко увеличение на усвояването на европейските средства. "Смятам, че това е цел, която бюджетът правилно си я е поставил. Усвояването на еврофондовете е другият инструмент за увеличаване на инвестициите и конкурентоспособността на българската икономика", заяви Менда Стоянова.

Според председателя на БСК, над 90% от усвояването на средствата зависи от работата на администрацията.

За пенсиите Стоянова коментира, че не може да не бъде за увеличението на пенсиите по принцип, защото "това са пари на нашите родители". "Но в условията, в които се намира България, Европа и светът, не можем да си позволим да разклатим финансовата стабилност на държавата, увеличавайки пенсиите", категорична е Стоянова.

За увеличението на всички пенсии с 10% догодина ще са необходими 1 милиард лева годишно. При сегашното състояние на икономиката не могат да се осигурят тези средства, заяви Стоянова. По думите й приходната част на бюджета за следващата година е изчислена на консервативни принципи и ръст от 1%.

"Ако в хода на 2012 година този ръст не се постигне, т.е. ние имаме по-малко ръст, който рефлектира в намаление на приходите, това означава, че в хода на изпълнението на 2012 година правителството има два подхода - да запази дефицита на 1.3, както е записан в бюджета, т.е. в хода на изпълнението се ревизират разходи и се прави икономия от разходи във всичките пера на бюджета, с изключение естествено на приоритетите НОИ, т.е. пенсии, социално осигуряване, здравеопазване и образование - всичко останало отива надолу, или пускаме по-висок дефицит. Трябва ли да допускаме по-висок дефицит и с какъв размер, това е решение, което може да се вземе, ако настъпи апокалиптичната картина, обрисувана от Оли Рен примерно", поясни тя, цитирана от БНР.

Стоянова допълни, че пенсионната реформа не включва само увеличение на осигурителния стаж или възрастта за пенсиониране. Големият дебат, според Стоянова, който трябва да се проведе, е за ранното пенсиониране. "Колкото до добавката за стаж смятам, че работната заплата трябва да бъде свързана с производителността на труда. Не бихме могли само на база образование, стаж, опит да формираме заплата на човек, без да сме отчели реалната му производителност", добави още Стоянова.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...