Дания е поредната държава, която взе отношение по въпроса с виртуалната валута биткойн (bitcoin). Страната подготвя редица правила за защита на потребителите от рискове, свързани с виртуалната валута, след като националният регулатор предупреди, че няма необходимите правомощия да се справи с евентуални злоупотреби, съобщава агенция „Блумбърг“.
Вероятно ще става въпрос за промени в съществуващото законодателство, смята Майкъл Ландберг, главен съветник на Финансовия регулаторен орган в Дания.
Все повече държави излизат с официални позиции относно виртуалните валути, които не се контролират от никоя централна банка и никое правителство. По-рано този месец властите в Норвегия заявиха, че не разпознават биткойн като легитимно разплащателно средство.
От създаването си през 2008 г. употребата на биткойн нарасна значително, като в момента в обръщение са около 12 млн. единици, сочат данните на Bitcoincharts.
“Определено има ясни проблеми пред употребата на биткойн“, заяви Бени Енгелбрехт, говорител на парламентарната комисия за финансов надзор от управляващата Социалдемократическа партия. „Определено има нужда от регулация; това не е нещо, което можем да направим сами. То трябва да бъде извършено на европейско и глобално ниво“.
Дания планира да се обедини с други държави за създаването на правна рамка, която да се справя със „сивите зони“, създадени от от биткойн и нейните конкуренти, заяви Ландберг.
„Биткойн не е забранена в САЩ и Великобритания. Тя е тук и ще продължи да бъде тук. Просто трябва да бъде регулирана. Предизвикателството пред нас е как да го направим.“, допълни той.
На 13 декември Европейският банков орган (ЕБО) вече предупреди за рисковете, произтичащи от закупуването и търгуването с валутата. В доклада се препоръчва на гражданите, които купуват виртуални валути като биткойн, да са напълно запознати и да разбират специфичните им характеристики. От ЕБО допълват, че при използването на подобни разплащателни средства, потребителите не са защитени от правото на ЕС.
Цената на биткойн достигна 1000 долара по-рано през годината спрямо 12 долара преди една година. Създадена преди пет години от програмист, или група програмисти, представящи се под името Сатоши Накамото, виртуалната валута може да намали трансакционните такси, правейки я атрактивна опция.