Данъчната амнистия занулява Наказателния кодекс

17.12.2024 | 09:50
по статията работи: econ.bg
Да очакваш да прибереш около 700 млн. лева от данъчна амнистия, това означава, че става дума за поне 6 млрд. лв. укрити доходи. Тези пари може да са от хазарт, от наркотици, от всякаква друга престъпна дейност, каза Людмила Елкова
Данъчната амнистия занулява Наказателния кодекс
Снимка: под лиценза на creative commons

„Да очакваш да прибереш около 700 млн. лева от данъчна амнистия, това означава, че става дума за поне 6 млрд. лв. укрити доходи. Тези пари може да са от хазарт, от наркотици, от всякаква друга престъпна дейност, а ти да заявиш, че си произвел и продал чушки например. За тези пари няма никаква документална следа. Да не говорим, че няма и житейска логика да хукнеш да декларираш средства, които най-вероятно отдавна си изпрал”.

Това каза специално за „БАНКЕРЪ” Людмила Елкова, бивш заместник-финансов министър и до неотдавна член на управителния съвет на БНБ. Тя коментира тази част от предложението на служебния министър на финансите Людмила Петкова, която касае недекларираните доходи.

Данъчната амнистия е подигравка с редовните данъкоплатци. Освен това подобно укривателство на данъци е престъпление по Наказателния кодекс, изтъква Елкова. Тя смята за скандален текста в преходните разпоредби на законопроекта за държавния бюджет за догодина, който казва, че укрилите данъци лица няма да носят наказателна отговорност и няма да им се правят ревизии. В същото време всеки, добросъвестно декларирал доходите си, ще може да бъде проверяван, ревизиран и глобяван.

Петкова заяви в парламента, че е изпратила за съгласуване идеята си в европейски институции, които следят прането на пари. Людмила Елкова обаче е убедена, че е изключено такова нещо да бъде одобрено.

“Данъчните закони имат самостоятелност и обичайно се внасят две седмици преди държавния бюджет и се обсъждат и гласуват преди него. Чак когато приходната част е обезпечена с данъци, започваш да разглеждаш бюджета. А сега се случва точно обратното. Предлагат първо да се приемат абсурдно високи приходи и разходи, след това всичко останало, свързано с бюджета, а накрая 400 страници преходни и заключителни разпоредби с промени в данъчни и други закони. И, ако тези откровени глупости за милиарди левове от данъчна амнистия не се приемат от депутатите, какво правиш – връщаш се отново и прегласуваш чл. 1 на бюджета ли?”, пита Елкова.

Тя пита и “защо НАП не е събрала до момента невнесените задължения, ако те са установени? Става дума за огромни задължения – декларирани или не, от 20-30 млрд. лв., след като МФ очаква да прибере от тях съвкупно 2-3 млрд. лв. данък. Това е абсурдно”.

Данъчната амнистия е опасно заиграване и в още един контекст – България е в сивия списък на The Financial Action Task Force (FATF) на страните, които не правят достатъчно за предотвратяване на прането на пари. Някои аналитици твърдят, че този факт може да попречи на влизането ни в еврозоната,  други – че това не е сред официалните критерии за членство и може да бъде заобиколено.

Във въпросния списък са включени държави под засилено наблюдение заради “недостатъчен капацитет в борбата с прането на пари и финансирането на тероризма”. Сега те са общо 24, като България попадна в него преди година – на 27 октомври 2023-та. Освен нас там са също Хърватия, Монако, Филипините, Хаити, Сирия, Венецуела, Виетнам, Йемен, както и редица африкански страни. Всички те са поставени под специално наблюдение и от тях се изисква да подобрят финансовата си система.

От последния доклад на FATF, датиран от 26 октомври тази година, става ясно, че Сенегал е изваден от списъка след три години престой там, докато България продължава да заема „достойно” място в него.

Добре е все пак, че не сме включени в “черния” списък, където са само Северна Корея, Иран и Мианма.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...