Два пъти са се увеличили българите, притежаващи криптовалути през 2024 г.

19.07.2024 | 11:45
по статията работи: econ.bg
През 2024 г. броят на собствениците на криптовалута в световен мащаб достигна 562 милиона, което е с 33% повече спрямо 2023 година
Два пъти са се увеличили българите, притежаващи криптовалути през 2024 г.
Снимка: под лиценза на creative commons

През 2024 г. броят на собствениците на криптовалута достигна 562 милиона, което е с 33% повече от 420-те милиона към същия период на миналата година. Това се посочва в тримесечния анализ на криптопазара, изготвен от Belayer. 

Според данните в ежегодното проучване на Triple-A, което включва данни от 56 държави, с най-голям брой притежатели на криптоактиви е Азия - цели 326 милиона потребители. 

Това са над четири пъти повече криптопотребители, в сравнение със Северна Америка (72 милиона), която заема втора позиция в класацията. 

Южна Америка също не разочарова, като се обособява като континента с най-бързо разстящ дял на притежатели на крипто сред населението с ръст от 115% на годишна база до общо 55 милиона потребители. Това се дължи главно на държавите с висока степен на инфлация в региона. 

Други интересни демографски проучвания сочат, че 61% от притежателите на криптоактиви са мъже, а 39% - жени. Освен това, 72% от криптопотребителите са на възраст под 34 години, а над 71% от тях имат завършена бакалавърска степен.   

България също може да бъде намерена в тазгодишното изследване на Triple-A. Към първата половина на 2024 г. процентното съотношение за притежание се равнява на 6.10%, или близо 300 000 души.

Това е двойно повече спрямо предходната година и подчертава тенденция, с която България изпреварва средния ръст на Европа от 60% на годишна база. 

В криптоиндустрията на Стария континент се случват и други интересни неща. Europeum е името на новата организация на Европейския съюз, която обединява 27-те държави-членки и цели да създаде собствена блокчейн мрежа. 

Тази инициатива е различна от очаквания регистър на дигиталните криптовалути в съюза и има за цел да модернизира воденето на записи и трансфера на данни в рамките на Общността, както и да създаде суверенна цифрова инфраструктура, за да намали зависимостта от услуги, като тези на Amazon Web Services, Google и др.

Europeum трябва да изгради алтернативна, устойчива на времето инфраструктура, която да отговаря на критериите за консенсус, сигурност, поверителност и съвместимост.

Очаква се новата блокчейн мрежа, подобна на Ethereum, да окаже значително въздействие върху гражданите и бизнеса, като първите ще могат да проследят произхода на продуктите, които закупуват. Компаниите, от друга страна, ще могат да защитят своята интелектуална собственост чрез поддръжка на данни в неизменяеми блокчейн мрежи.

Освен това блокчейнът би трябвало да оптимизира правните и бюрократичните процеси чрез автоматизирани умни договори. Той вероятно ще намери място и в различни Web3 приложения, и ще улесни въвеждането на цифровото евро от Европейската централна банка.

Концепцията за Европейски консорциум за цифрова инфраструктура (EDIC) е предназначена да опрости създаването на мултинационални проекти и способността им да споделят разходите и управлението.

В случая на Europeum, първоначалните членове ще бъдат десет. Белгия е страната домакин, а останалите членове са Хърватия, Кипър, Гърция, Италия, Люксембург, Португалия, Румъния и Словения, като Полша също поиска да се присъедини. Очаква се и други държави от ЕС да ги последват. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...