Две трети от младите двойки до 35 години не успяват да спестяват пари, като с най-големи затруднения се сблъскват хората в малките градове (80%). Това става ясно от съвместно проучване на AMI Communications България и агенцията за маркетингови проучвания Ноема. Изследвано е поведението на над 1 300 модерни двойки, включително и хомосексуални, като в допитването се е включил само един от партньорите.
От данните става ясно, че спестяването се оказва невъзможно за по-голям процент от двойките с деца (72%) в сравнение с тези без наследници (64%).
Самостоятелното спестяване на средства е най-често срещаната практика при еднополовите партньори. Такова е присъщо и за 18 на сто от двойките без деца, както и за 9 на сто от тези с деца.
Най-голямото перо от спестените средства отива за нуждите на домакинството при всяка втора от двойките с деца и при 46% от тези без. Хомосексуалните партньори пък най-често инвестират в пътувания и развлечения, сочи изследването. Сравнително голям е и делът на двойките, влагащи в депозит – 25 на сто от бездетните и 32 на сто от тези с деца.
Данните сочат, че 65% от двойките с деца събират парите си в общ бюджет, което се вижда при едва 25% от тези, които все още нямат наследници.
Почти всички от хомосексуалните партньори са посочили, че не събират доходите си в едно, информира 3e-news.
Практиката за събирането на доходите в едно се оказва по-характерна за столицата, отколкото за страната. В провинцията този маниер по-често се среща в малките, отколкото в големите градове.
Обща каса за покриване на сметките на домакинството имат 69% от партньорите с деца и едва 25 на сто от тези без деца. 22% от партньорите без деца посочват, че всеки месец плащанията се извършват по различен начин според това кой какви доходи е успял да си набави. Така действат и 14 на сто от тези с деца. По 6 на сто и от двата типа двойки посочват, че всеки от партньорите носи отговорност за определен тип сметки. Този маниер е присъщ и за повечето хомосексуални двойки до 35 години, сочи изследването.