Пренасянето на парични средства в размер над 10 000 евро и тяхната равностойност във валута подлежи на деклариране пред митниците. Това решиха депутатите с промени във Валутния закон, които бяха приети на второ четене. Мярката засяга всички пътуващи от и за страни от ЕС или трети страни.
Ако се пренасят суми над 30 000 лв. или валутната равностойност, човек трябва да има удостоверение от данъчните, че нямате задължения към тях. Презграничните преводи и плащания над 30 000 лв. също ще бъдат декларирани пред митническите органи, информира БНР.
В случаите на основателни съмнения или данни за незаконни дейности, свързани с пренасянето на парични средства в размер по-малък от 10 000 евро, митническите служители ще могат да извършат контрол на физическите лица, като им изискват информация за средствата.
Пред митническите органи ще се декларират и пренасяните благородни метали и скъпоценни камъни, както и изделията от тях, пренасяни за или от трета страна. Когато пренасянето е от или за друга страна-членка на ЕС, декларирането ще бъде при поискване. Това ще става по ред и начин, определени с наредба, информира БТА.
С измененията във Валутния закон се запазва правото на всеки гражданин да пренася през границата неограничен размер парични средства. Пренасянето чрез пощенски пратки е забранено с изключение на пратки с обявена стойност. Пренасянето на парични средства чрез пощенски пратки от БНБ и банките се извършва по ред, определен с наредба.
Глоби ще се налагат, ако откажете да декларирате сумите или изделията от благородни метали, както и ако информацията в декларацията е непълна или невярна. Сумите за физически лица за глоби достигат до 3 000 лв., а за юридическите и едноличните търговци - до 6 000 лв.