Ден преди да започне разпределянето на втория ешелон във властта в новото правителство с премиер Росен Желязков, все още няма яснота кой ще го одобрява. ГЕРБ, “БСП – Обединена левица” и “Има такъв народ” разписаха в споразумението си, че въпросите ще се решават от Съвет за съвместно управление, но до днес все още не са ясни имената в него.
Все пак в петък, 17 януари, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов начерта плана за работа на коалиционния съвет. “В тези дни Съветът, който създадохме, ще работи усилено и във вторник ще започне да работи по кадровите назначения относно заместник-министри и областни управители”, коментира той от кулоарите на парламента през изминалата седмица.
Борисов обясни още, че политическите сили имат срок до вторник, 21 януари, за да представят номинациите си. Крайната дума, за да бъдат одобрени обаче кандидатите, била на министър-председателя Росен Желязков, който “като лидер на изпълнителната власт носи отговорност с подписа си”.
Коалиционният съвет ще се състои от общо 11 души – по трима от ГЕРБ, “БСП-Обединена левица” и “Има такъв народ”, а от фракцията на Доган ще се включат с двама представители. Споразумението гласи, че в него може да участват партийни лидери, депутати или други лица, определени от съответните формации.
“Решенията ще се обсъждат между всички коалиционни партньори. Ще се обсъждат и законопроектите, внесени от Министерския съвет, за да може работата да върви плавно“, обясни в петък бившият председател на 50-ото Народно събрание и депутат от ГЕРБ Рая Назарян от кулоарите на парламента.
До момента яснота за участниците в Съвета за съвместно управление има само около мандатоносителя, който е първата политическа сила в 51-ото Народно събрание. Това ще са зам.-председателите на групата, а понякога и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
След като Теменужка Петкова стана финансов министър, зам.-шефове на групата на ГЕРБ останаха Деница Сачева, Рая Назарян и лидерът на СДС Румен Христов. Почти сигурно е, че Сачева и Назарян ще участват в коалиционния съвет, тъй като неведнъж Борисов им е гласувал доверие в ключови моменти, двете участваха усилено и в преговорните екипи по време на разговорите за редовен кабинет.
За “БСП – Обединена левица”, “Има такъв народ” и “Демокрация, права и свободи” – ДПС все още не е ясно кой ще ги представлява в коалиционния съвет, но за последните две формации се предполага, че това ще са председателите на парламентарните им групи – Тошко Йорданов и Джевдет Чакъров.
Неизвестните по-скоро остават покрай “БСП – Обединена левица”, тъй като шефовете на левицата Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов вече са в изпълнителната власт, както и половината от преговорния екип – Манол Генов и Иван Иванов. Възможно е включване от страна на Зафиров, който е временен председател на партията и в кабинета “Желязков” ще бъде вицепремиер без портфейл.
Политическите сили нямат много време да определят участниците си в Съвета за съвместно управление, тъй като той трябва да се събере още в началото на идната седмица. Уикендът ще бъде времето, в което формациите трябва да обмислят и своите предложения за заместник-министри и областни управители.