Депозитите в евро намаляват с една трета за година, става ясно от най-скорошните данни на Българската народна банка (БНБ) за месец май. Спадът на спестяванията в евро на фирмите е в размер на 36,3%, докато при домакинствата месечното намаление е 30,2%, а годишното - 32,9%, показват изчисления на Investor.bg.
Най-голям е месечният спад при левовите депозити на бизнеса, където той се равнява на почти 50% или по-точно 46,6%. В обема на депозитите на домакинствата също има съществен спад
Годишното намаление при спестяванията в български лева е в размер на 21,7%, докато месечното е 12,6%. Продължава тенденцията лихвите по спестяванията на домакинствата да отчитат минимални изменения както на месечна, така и на годишна база. Нулевите лихви са и една от причините някои от търговските банки у нас да спрат да предлагат срочни депозити, тъй като те не носят доходност на потребителите. Други видове спестовни инструменти обаче, като стандартните депозити например, продължават да съществуват и все още са вариант за инвестиция. И докато лихвите за граждани са почти без промяна, то при депозитите на бизнеса в левове има значително изменение.
През май средната лихва в новите договори на фирмите с банките е минус 0,18%, като за една година пада с 0,13 на сто, а за месец - с 0,15%. През май, в сравнение с април, средният лихвен процент по депозитите с договорен матуритет (ДДМ) в евро се понижава с 0,01% до 0,00%. В централната банка отчитат, че през май средният лихвен процент по овърнайт депозитите в левове намалява с 0,01% до 0,00%, а по тези в евро се запазва на ниво от 0,00%.
Обемът по нов бизнес по депозитите с договорен матуритет в левове спада за месец със 144.5 млн. лв. или с 46,6%, като вече се равнява на 165,8 млн. лв. При спестяванията в евро намалението е в размер на 33,3 млн. лв. или 36,3% спад до 58,4 млн. лв.
През миналия месец средните лихвени проценти по депозитите с договорен матуритет в левове и евро на домакинствата нарастват съответно с 0,02% и с 0,03% до 0,09%. Средният лихвен процент по овърнайт депозитите в левове се понижава на месечна база с 0,02 на сто до 0,00%, а по тези в евро се запазва на ниво от 0,00%. Средният лихвен процент по депозитите, договорени за ползване след предизвестие в левове, остава почти без промяна на ниво от 0,25%, а по тези в евро спада с 0,02% до 0,51%. Обемът по нов бизнес по депозитите с договорен матуритет в левове се понижава за един месец с 12,6% (29,9 млн. лв.) до 208,2 млн. лева към 31 май. Намалява на месечна база и обемът по нов бизнес по депозитите с договорен матуритет в евро с 30,2% (62,8 млн. лв.) до 145,2 млн. лв.
Таксите отказват бизнеса от банков влог
Вероятно една от причините за спада в депозитите в евро е въвеждането на такси за големи суми. Някои от банките направиха именно това, като за поддържането на свръхналичности клиентът дължи конкретна такса. Това каза кредитният експерт Тихомир Тошев за „Монитор“.
Както „Монитор“ пръв писа, една от търговските ни банки ще въведе такава такса от 0,70% след по-малко от десет дни. Тогава от финансовата институция обясниха, че причина за това са високите разходи. „Въвеждането на такса за свръхликвидност е свързано с нарастващите разходи на банката за поддържане и съхранение на парични средства“, се посочва в отговор на запитване на „Монитор“.
Тошев обясни, че евровите депозити у нас са малък брой. „Като цяло тези депозити са доста малко. Българинът си държи основно спестяванията в лева“, поясни експертът. Според него обяснение за отчетения спад може да се намери в активния пазар на имоти, където цените са в евро. „Интересът към покупка на имоти в момента е изключително голям, най-вероятно тази година ще надминем рекорда от 2008 г. за брой сделки с имоти“, прогнозира Тошев, който допълни, че друга вероятна причина е, че хората с по-големи суми са си изтеглили парите и са ги инвестирали в имоти или друго. Очевиден фактор са и ниските лихви по депозитите, които са нулеви, съответно от тях няма полза за българския потребител. „Последната една година парите в депозити не носят никаква доходност и това е една от причините част от банките да закрият депозитни сметки“, завърши Тошев.