Депутатите направиха втори опит да задвижат законовите облекчения за новите ВЕИ проекти, приемайки облекчени процедури за новите зелени мощности.
Промените в ЗЕВИ бяха внесени и в предишния парламент, когато отново минаха първо четене, но не стигнаха до гласуване в пленарна зала заради краткия живот на тогавашното Народно събрание.
Основната цел за приемането на закона е да транспонира европейска директива от 2001 г. за насърчаване използването на енергията от възобновяеми енергийни източници.
Директивата трябваше да бъде транспонирана в законодателството ни до юни 2021г., но поради забавянето в началото на тази година стана ясно, че Европейската комисия ще съди страната ни и поиска финансови санкции.
В закона се облекчават процедурите за присъединяване на енергийни обекти за производство на електрическа енергия от ВЕИ и се дефинира създаването на т.нар. „енергийни общности“. Предвиждат се и по-кратки срокове за проучване и издаване на становище за присъединяване на ВЕИ до 1 MW.
Във връзка с реформите по Плана за възстановяване и устойчивост се въвежда така нареченото мълчаливо съгласие за издаване на разрешение за строеж, за монтаж на инсталации за производство на електрическа и топлинна енергия от слънце за собствено потребление с обща инсталирана мощност до 50 киловата. Това се отнася за сгради в урбанизирани територии, включително върху покривите и фасадните конструкции на сгради и прилежащите им поземлени имоти.
Въвеждат се и изисквания за гаранциите на произход, на енергията от ВЕИ по прилагане на европейски стандарт. Регламентира се възможност да се издават гаранции за произход за газ от ВЕИ и зелен водород. Предвижда се увеличаване на използването на биогорива от ново поколение, чрез увеличаване на обемния процент на тези горива при смесването им с горивата от петролен произход.
"Обединихме се около това, че този законопроект има много минуси. За съжаление, имаме два варианта - да го отхвърлим, като го върнем обратно на Министерството на енергетиката, или да го пренапишем ние", каза бившият енергиен министър и депутат от ГЕРБ Делян Добрев.
Той отправи предложение към колегите си в залата, да приемат законопроекта на първо четене и на заседание на енергийна комисия да го пренапишат.
Гласуването и обсъждането на закона обаче, предизвика бурни реакции и несъгласие от народните представители, поради десетките негативни становища по него.
Поискаха да дойде представител от Министерството на енергетиката, който да обясни какво се предлага и дали изразените негативни становища по него ще бъдат отразени и преразгледани.
След дадени две почивки, в който те изчакаха да се появи представител от ведомството, енергийният министър дойде в парламента и призова депутатите да го приемат, като между първо и второ четене да бъдат отразени и поправени всички становища.
Така законопроектът касаещ Закона за енергията от възобновяеми източници внесен от Министерски съвет, бе подкрепен с 142 гласа "за", "против" бяха от БСП и "Възраждане. Той мина на първо четене, като срокът за поправки беше удължен, вместо на стандартните 7 дни, на 28.