Депутатите обсъждат Бюджет 2023

12.07.2023 | 14:30
по статията работи: econ.bg
В него са предвидени 69,5 млрд. лв. приходи, при 74 млрд. разходи, а заложеният дефицит е 3% от БВП. Депутатите увеличиха работното си време до приемане на предложения бюджет
Депутатите обсъждат Бюджет 2023
Снимка: БГНЕС

В парламента започнаха дебатите по първото четене на предложения от правителството държавен бюджет до края на годината. В него са предвидени 69,5 млрд. лв. приходи, при 74 млрд. разходи, а заложеният дефицит е 3% от БВП. Депутатите увеличиха работното си време до приемане на предложения бюджет. 

Повече от час продължи представянето на докладите по него на всяка от 25-те постоянни парламентарни комисии.

Преди да започнат изказванията на народните представители обаче финансовият министър Асен Василев обясни заложените параметри и цели. Започна с признание - намираме се в необичайна ситуация - през юли месец да разглеждаме бюджет до края на годината.

"Като цяло този бюджет не е революционен. Този човек позволява България да има устойчиви публични финанси, да направим инвестициите в пълния размер без да ги ограничаваме. Приходната част е изпълнима, макар и леко напрегната и разходната част позволява нормалното функциониране на всички държавни системи, позволява да се увеличат, доколкото е възможно, и да не се намалят със сигурност социалните разходи и придобивки".

Най-важните показатели в него - Заложеният дефицит е 3% от БВП, което ще ни позволи да стъпим на Маастрихските критерии и да не бъде застрашени членството ни в Еврозоната, каза Василев.

Предвижда се в държавата хазна да влязат 69,5 млрд лева приходи, като се разчита на повишаване на събираемостта основно от НАП и Агенция „Митници“.  

Държавата си е поставила за цел да събере 100 % от дивидента на държавните дружества.

Разходите са 74 млрд лева. Те предвиждат 10 % увеличение на доходите в сферите, в които това не се е случило. Индексация със 125 % от средната заплата за учителите, включително на асистентите. Пенсиите са индексирани по швейцарското правило

Предвидени са 50 млн. лв. за дейности за социално подпомагане, свързани с новата линия на бедност от 504 лева. Това че социалните плащания се запазват, означава, че няма да има второ увеличение на МРЗ и тя остава 780 лева.

30 млн. лв. допълнително ще има за месечни семейни помощи за отглеждане на деца, като доходният критерий е увеличен от 410 на 510 лв.

31 млн. лв. има и за новата еднократна помощ за учениците от II, III, IV и Vклас.  

Продължава програмата за спорт и музика в училищата и са предвидени 45 млн. лв.

80 млн. лв. са предвидени за изграждане, дострояване, престрояване на ясли и детски градини, като се призовават общините да правят заявки.

Особено тежко е положението в Столична община - 5 млн. допълнително за спортни площадки, 20 млн. лв. за компенсиране на разходите за деца, които не са приети в детски градини.

Предвижда се под 2% ръст на икономиката - 1,8. Инфлацията е 8,7 на сто, като към края на годината се очаква да спадне до 5,6.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...