Със 131 гласа "за", 50 "против" и 2 "въздържали се" Народното събрание отхвърли ветото на президента Георги Първанов върху спорните текстове от поправките в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) като ги одобри отново, съобава Агенция "Фокус".
Държавният глава оспори наредбите, които позволяват издаване на присъди само по показания на анонимни свидетели и данни от специални разузнавателни средства, както и въвеждането на фигурата на резервния защитник. Очаквано срещу ветото на президента гласуваха от ГЕРБ и "Атака". Депутатите от „Синята коалиция" се разделиха в подкрепата си. ДСБ беше срещу ветото, а "сините" - "За". От ДПС, БСП и РЗС се обявиха срещу промените.
Използването на свидетелстване от агент под прикритие може да доведе до злоупотреби, заяви Янаки Стоилов от БСП. Депутатът се изказа и против въвеждането на фигурата на резервния защитник. По думите му конфликтът е можело да бъде решен като се запише в закона, че когато прокуратурата или съдът решат да назначат резервен защитник, този резервен защитник трябва да бъде посочен от обвиняемия. Според Стоилов с приетия текст от мнозинството резервният защитник се превръща в средство за подсилване на обвинението.
Центърът на наказателния процес не е полицията. Когато превърнем полицията в господар на процеса, тогава вече се отива към съвсем други негови измерения. Не се ли нарушават вътрешните баланси и не става ли източник на бъдещ конфликт в самото правителство, когато се увеличават правомощията на вътрешния министър, попита депутатът.
Няма държава, в която СРС-ата да се използват за доказателства, каза депутатът от ПГ на "Синята коалиция" Йордан Бакалов. В нашата група има сериозен проблем и разминаване между отделните колеги по промените в НП. Нека да използваме инструментариумите, които са дадени по Конституция. Ние сме тук да постигнем баланс. Гражданските свободи на хората са гарантирани от основния закон на България - Конституцията на Република България, отбеляза Бакалов.
НПК е гарантиращ права. Той гарантира, че никой никога, независимо от общественото мнение, независимо от държавата не може да бъде осъден. Спекулация е да се смята, че НПК е направен за прокуратурата, за обвинението, за държавата. НПК затруднява процеса, заяви Михаил Миков от "Коалиция за България".
Има една кампания по изкривяване на истината по тези текстове от НПК и се правят опити да им се придаде малко по-смекчен вид. Правата на подсъдимите в тези текстове не са защитени. Това каза депутатът от ДПС Христо Бисеров. Дебатът започва да става банален. Чакате опозицията да си каже песента, да гласувате, както е казал министърът на вътрешните работи, и да продължим нататък.