* Информацията е актуализирана към 11:50 часа
Депутатите приеха промените в Закона за Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС). Както се очакваше промените разделиха депутатите на три лагера. Твърдо срещу измененията са парламентарните групи на БСП и ДПС. С безусловна подкрепа се обявиха ГЕРБ и Атака, а подкрепа срещу определени промени заявиха от "Синята коалиция" и РЗС.
"Основният въпрос, философията на промените в този закон, е идеята за силната ръка", заяви Лютви Местан от ДПС. Според него неслучайна е и подкрепата на "Атака" за законопроекта, предаде БГНЕС. От ДПС не приемат идеята "силната ръка" да се представя като синоним за обществения ред, което за тях е опасно и неприемливо. Основната теза на промените според Местан е за концентрацията и централизацията на властта.
"Дали ДАНС е била инструмент в ръцете на Доган и ДПС, или те са били жертва на ДАНС, посрещаме с горчива усмивка", заяви Местан.
От БСП няма да подкрепят законопроекта, защото не виждат предложения, които да повишат ефективността в работата на Агенцията, заяви Ангел Найденов от "Коалиция за България". Според него подпомагането на националната сигурност, няма да стане чрез ограничаване на част от правомощията на ДАНС и прехвърлянето им към МВР, защото се създава доминираща позиция на вътрешното ведомство.
Законът за ДАНС, който се приема, е закон за устройство на институциите. ГЕРБ прави тези промени така, че да подхожда на начина, по който ще управлява. Това каза председателят на парламентарната комисия по контрол на ДАНС Иван Костов, цитиран от Агенция "Фокус". Според него в момента управляващите нямат представа кои са сериозните рискове и заплахи за националната сигурност. Костов каза още, че не са поети ангажименти към обществото.
„Няма я истинската реформа. Тежките проблеми трябва да бъдат назовани. Минаха 80 дни няма никакъв напредък”, констатира Костов.
По думите му предишните управляващи са се опитали да възкресят политическата полиция чрез създаването на нелегална организация в ДАНС, която да следи много широк кръг от хора.
„Видяхме, че ДАНС е използвана за политически цели”, посочи Костов. Не може по стария начин, с възстановяване на стереотипи на тоталитарната държава, да се постигне успех, подчертава още той.
Яне Янев запита дали няма подписано споразумение между ГЕРБ и Атака, учуден от удивителния синхрон в позициите на двете партии по този законопроект. "Да си кажат, дали вече имаме двупартийна коалиция", подчерта той.
От Ред, законност и справедливост (РЗС) имат много несъгласия към поправките, но заявяват, че ще ги подкрепят на първо четене. Партията ще запази правото да предложи промени между първо и второ четене, уточни Янев.
БСП се опитаха да решат вътрешните си проблеми чрез ДАНС и успяха да задържат на власт една от групировките си, затова сега да не дават съвети от парламентарната трибуна, заяви Янев.
Той повтори позицията на РЗС, че не бива да се променя нито закона за ДАНС, нито закона за МВР, преди да има цялостна стратегия за националната сигурност. Янев се надява, че от комисията за контрол на ДАНС ще имат становище за прецизиране на текстовете.