Депутатите създадоха комисия за корупционни скандали*

20.09.2012 | 09:53
по статията работи: Петя Бързилска
Временният орган ще се свика за срок от 6 месеца, като в нея ще участват 13 члена
Депутатите създадоха комисия за корупционни скандали*
Снимка: iNews

Парламентът създаде анкетна комисия "за проучване на случаи, при които има факти, данни и документално аргументирани публични разследвания, вкл. и на прекратени дела и преписки, за корупция по високите етажи на властта, довела до лично облагодетелстване на определени лица, ощетяване и значителни вредни последици за държавата".

Проекторешението бе внесено от лидера на "Ред законност и справедливост" (РЗС) Яне Янев и група депутати.

125 депутати гласуваха "за", като против създаването на временната анкетна комисия за копупционни скандали бяха 53. Въздържа се един, предаде БТА.

Предложението подкрепиха депутатит от политическите партии на ГЕРБ, Синята коалиция, "Атака" и независими.Коалиция за България и ДПС бяха против.

В комисията ще участват 13 депутати, като шестима ще бъдат от ГЕРБ, по двама - от левицата и ДПС, по един - от Синята коалиция и "Атака", и един независим. Срокът на работата й ще бъде шест месеца.

По думите на вносителя на предложението Яне Янев комисията трябва да разследва конкретни корупционни схеми и публични скандали, придобили общественост под названията „СПИН скандал“, кръгът Фронтиер", „хидровъзел Цанков камък", „източване на БДЖ", „АЕЦ Белене", „Арсенал- Казанлък", „Сливенгейт" и други, предаде БНТ.

Според Янев такава комисия няма аналог в 22-годишния преход на страната. Лидерът на РЗС подчерта, че това е парламентарна комисия, а не трибунал и всеки ще има възможност да се защити.

"Единствено парламентът може да се произнесе по случаите за корупция по високите етажи на властта", каза Янев при представяне на мотивите за искане за създаване на временна анкетна комисия, предаде Агенция „Фокус”.

"Комисията няма да разглежда случаи, по които съдът вече се е произнесъл. Фокусът ще са случаи с прекратени преписки", обясни депутатът. По думите му фодини наред се пренебрегват журналистически разследвания за корупция по високите етажи на властта. "В последния мониторингов доклад на ЕК се посочва, че резултатите от борбата с корупцията по високите етажи на властта не са задоволителни. Този въпрос е възлов и ако не бъде адекватно разрешен, каквито и да е било мерки ще са без ефект”, каза още депутатът от РЗС.

Янев предложи комисията да се свика за срок от 6 месеца. Съставът ѝ да е от 13 народни представители на пропорционален принцип - 6 от ГЕРБ, 2 от БСП, 2 от ДПС, 1 от "Синята коалиция", 1 от „Атака”, 1 независим.

Предложението на Яне Янев намери и своите противници.

"За пореден път управляващите обслужват проява на хиперактивност от страна на Яне Янев", каза от своя страна депутатът от Коалиция за България Ангел Найденов преди гласуването в парламента. "Имаме не просто провокация към управлението. Прочитът на искането на Яне Янев може да бъде и това, че управлението е некадърно и за три години не е успяло да разкрие тези случаи на злоупотреби”, смята Найденов.

"Това, което се случва, е подигравка. Не просто провокация срещу парламентарния образ. Това е провокация срещу нормалността”, отбеляза депутатът. Той попита кой е онзи проблем, посочен в мотивите за искане на анкетна комисия, който да не може да бъде решен с обичайните средства на държавните структури, овластени за това.

"Стана традиция едни и същи лица, докато не успеят да оглавят някаква комисия, да се чудят какво да съчинят", каза пък депутатът от ДПС Четин Казак относно създаването на временната комисия за корупцията. "Не стимулирайте творчеството на Яне Янев. Ако депутатите имат някои данни, които не са били известни на прокуратурата, нека да й ги представи и тя ще прецени дали да възобнови делото”, каза още Казак.

*Информацията е обновена в 11.30 ч.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...